1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
larisa [96]
3 years ago
8

Pleaseee help me! :(

Mathematics
1 answer:
Kryger [21]3 years ago
8 0

Answer:

x=72°

Step-by-step explanation:

given,

DEF=216°

DF =360-216

  • 144°

the value of x=144/2( inscribed angle is half of its arc)

  • 72°

<h2>stay safe healthy and happy....</h2>
You might be interested in
A driveway 18 ft wide and 36 ft. long is to be paved with concrete 3 in. thick. How many cubic yards of concrete are required?
amm1812

Answer:

6 yds^3

Step-by-step explanation:

I find these easiest if you put all of the dimensions into yards and then multiply

18 ft =  6 yds

36 ft = 12 yds

3 in = 3/36 yds    = 1/12 yds     now multiply them together

6 x 12 x 1/12 = 6 yds^3

8 0
2 years ago
How days Feb 7 through Dec 23 or to Feb 7?
miv72 [106K]
319 days to feb 10 months and 16days 
4 0
3 years ago
Answers for the 2 boxes please :)​
monitta

Answer:

x=1

y=2

Step-by-step explanation:

Multiply the second equation by 2

and then solve!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help See pic<br> it is about math and distance and mid point
andre [41]
It's C first find 3/5 of the horoziotal
3 0
3 years ago
Solve for m.<br><br> m+14&lt;−1 2/5
sergejj [24]

Step-by-step explanation:

Hey where you went give me your mail id

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What does this expression represent five times the quotient of some number and ten
    12·2 answers
  • Jack and Tyler ate a total of 35 cupcakes Tyler ate 5 more than jack how many did each person eat
    6·2 answers
  • Type this equation in standard form.6y - 4 = 3x
    12·2 answers
  • Find three consecutive odd integers so that the product of the second and third integer is 63
    15·1 answer
  • Phil sold pizza at the carnival for $1.75 a slice or $9.50 for a whole pizza he sold 76 slices of pizza and 64 whole pizzas he g
    9·1 answer
  • How can you find the unit rate on a graph that goes through the origin?​
    7·1 answer
  • Liam ate 1/3 of 3/4 of a pizza. How much pizza did Liam eat?
    9·2 answers
  • What is the answer to this?
    10·1 answer
  • Use the rectangle to answer the question.
    10·2 answers
  • A computer store decides to increase the prices of all the items it sells by 15%. the store manager uses matrices to prepare the
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!