1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Julli [10]
2 years ago
15

Help Asap Pls Hurry I Will Give Brainliest!

Mathematics
2 answers:
egoroff_w [7]2 years ago
8 0
Triangle with 5,7, and 9 inches.
dexar [7]2 years ago
4 0
The answer is B
step by step explanation:
You might be interested in
Solve for z. Please show your work. 8z = 2z + 18
Nataly_w [17]

Answer:

x = 3

Step-by-step explanation:

8z = 2x + 18

6x = 18

x = 3

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sum of my ones digit and tens digit is 10. My tens digit is greater than my ones digit i am a prime nuber what number an i ?
VMariaS [17]
........................73...............
5 0
2 years ago
Why is the rise the value for the numerator and the run the value for the denominator?
julsineya [31]
Because change in y for the rise is if it goes up or down and change in x for the run to see if it goes left or right
3 0
3 years ago
For each sequence find the first 4 terms and the 10th term
jolli1 [7]

Answer:For these, n is equal to the term you want. So you substitute the number in for whichever term you want. This means:

a) 1 (1st term) + 5 = 6

2 (2nd term) + 5 = 7

3 (3rd term) + 5 = 8

4 (4th term) + 5 = 9

10 (10th term) + 5 = 15

And so on for b (not going to keep writing the term, I’m sure you get that by now.

b) 2(1) - 1 = (2x1) - 1 = 1

2(2) - 1 = (2x2) - 1 = 3

2(3) - 1 = (2x3) - 1 = 5

2(4) - 1 = (2x4) - 1 = 7

2(10) - 1 = (2x10) - 1 = 19

Hope this helps :)

4 0
3 years ago
Jason eats 10 ounces of candy in 5 days. How many pounds does he eat per day?
Anna007 [38]

Answer:

He eats 2 oz of candy every day.

Step-by-step explanation:

10oz divided by 5d equals 2 oz per day.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Camille bought 3 pounds of nuts for $10.35 what is the unit price per pound
    8·1 answer
  • What number is 60% of 600
    12·2 answers
  • HELPP AGAIN THANKS WILL MAKE BRAINLIST IF AWNSER RIGHT
    8·2 answers
  • I need an answer ASAP I will thank you and give you a like!
    12·1 answer
  • Why do you need to apply a force in order to get the box to move
    12·1 answer
  • Solve 4x + 3 = 9 for x using the change of base formula log base b of y equals log y over log b.
    6·1 answer
  • In the game of​ roulette, when a player gives the casino $21 for a bet on the number 33​, the player has a 37/38 probability of
    10·1 answer
  • I need help plzzzzzzzzzzz
    13·2 answers
  • What is the intercept 4y = -7x + 8
    14·2 answers
  • Answer pls thanks kfdsdatttdfyui8u90g
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!