B x H divided by 2 i think
Answer:
Each pencil costs $0.07 and each eraser costs $0.03
Step-by-step explanation:
System of linear equations
It refers to the study of systems when n variables are related in m linear equations, each one is not independent from the others. Solving such systems can be done following very diverse approaches.
Let p=the price of each pencil while e is the price each eraser
Julio bought 4 pencils and 3 erasers, spending

David bought 3 pencils and 4 erasers, spending

The system of equations is written in the form

We'll solve it by reduction. Multiplying the first equation by -3 and the second by 4:

Adding both equations:
7e=0.21
e=0.03
Multiplying the first one by -4 and the second by 3

Adding both equations:
-7p=-0.49
p=0.07
Solution: Each pencil costs $0.07 and each eraser costs $0.03
If your trying to find the unit rate or the scale of the map, you need to figure out how many kilometers are per centimeters. To get that you need to do 63 divided by 9, witch would get you 7. So to my ability, the answer would be 1 cm per 7 kilometers. Hopefully this answer helped you and I'm hoping its correct.
Answer:
<em>the unit rate is 0.8x per unit y</em>
<em></em>
Step-by-step explanation:
the proportional relationship is y = 
this means that the constant of proportionality k =
= 0.8
re-writing, we have
<em>y = 0.8x</em>
<em>therefore, the unit rate is 0.8x per unit y</em>
1.09 because all percents are divided by 100 to find the decimal