1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kozerog [31]
3 years ago
10

A simple one-celled organism divides into two identical

Mathematics
1 answer:
kolezko [41]3 years ago
8 0
24 single felled organisms there are to 30 minute periods in each hour which produces 2 organisms that is 12 periods and 12 multiplied by 2 is 24
You might be interested in
If Walgreens sells 4 candy bars for $2.00, what is the cost of 1 candy bar?
SVEN [57.7K]

Answer: 50 cents

Step-by-step explanation:

$2.00÷4= 0.50

each candy bar is 50 cents.

maybe give a little more effort next time because this was a very simple question :)

8 0
3 years ago
Jamie is ordering buses for the school trip. There are 218 students at Park Avenue who are going on the trip. Each bus can hold
Katena32 [7]

Answer:

she should add a bus , because u need to have enough buses for all students, u cant just leave some behind

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Round .086 to leftmost nonzero digit
alekssr [168]
If it's a whole number it would be 1 and of it wasn't it's .1 or .09
6 0
3 years ago
I need help with 7-14
aliina [53]
7: $200<3x-y(28) where x represents each kids money out of it and y represents the parents pay.
8: 7.00>(is greater then or equal to) 0.75X + 1.29Y where X is the amount of bagels and Y is the amount of cream cheese containers.
9: $25 + $75>4X where X is the shirts
10: 720-120>(greater then or equal to) 32X where X is the number of people in each row
11: 2400= 2100+ X(1/20) where X is the value of all things sold.
12: 2000<(X7)-668 where X is the amount of cans in one day.
13: 100> 7X - 10Y where X equals the amount of months and Y equals the amount of CD's
14: $80 - $22> (greater than or equal to) 17X where x equals the amount of shirts.

first off sorry it took so long to answer, these long word questions are time consuming and i havent done them in a while so i had to refresh my memory, secondly the equations all end where i say the word "where", thirdly i am absolutely sure of all these answers except for the first one, the first one i am pretty sure i still got it but not 100%.

hope this helps.
5 0
3 years ago
The key idea of the transformation called a rotation is the moving of the plane a certain about a ______ point.
Svetlanka [38]
The key idea of the transformation called a rotation is the moving of the plane a certain angle around a fixed point.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • If ~ p: 2 + 2 =4
    11·2 answers
  • How do i calculate a new average with the old average
    5·1 answer
  • Select all that apply.
    9·2 answers
  • at a reception, 23 out of 100 pieces of a wedding cake have been eaten. what decimal represents the number of pieces of cake tha
    15·1 answer
  • A city is building a fence around a rectangular playground. If the perimeter of the playground is 92 feet and the length of one
    7·2 answers
  • How do I remember the customary units?
    11·1 answer
  • Plz dont answer tell pic is uploaded
    14·1 answer
  • Pls hurrryyyy math test
    12·1 answer
  • Help, i got the second part but don't understand the first thanks
    13·1 answer
  • What’s the measure of angle X?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!