1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brut [27]
3 years ago
7

A RIGHT triangle has two other angles measuring x and 2x. What does x equal?

Mathematics
1 answer:
Marianna [84]3 years ago
5 0

Answer:

x = 30

Step-by-step explanation:

because the interior angles of a triangle = 180° so if you subtract 90° you get 90. in order to get 90 you can use the equation x + 2x = 90 which you will then get x = 30

You might be interested in
13 + what = 23.6? I need help i will give u brainlest if you help plz
Bas_tet [7]

Answer:

10.6

Step-by-step explanation:

13+10.6= is 23.6

Hope this helps

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The basketball team is traveling 347 miles from Nashville, Tennessee to Columbus, Ohio for a national tournament. The team plans
Andrej [43]
I believe the answer is about 3:30 pm.
8 0
3 years ago
The formula for the volume of a cone is V=1/3 pi r2h the radius r of the cone may be expressed as
Naily [24]

r = √(3V/πh)

multiply both sides by 3 to eliminate the fraction

πr²h = 3V ( divide both sides by πh )

r² = 3V/ πh ( take the square root of both sides )

r = √(3V/πh)


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Samuel used 1/5 an ounce of butter to make 1/25 of a pound of jelly. How many ounces of butter is there per pound of jelly?
ikadub [295]
There will be 5ounces of peanut butter for every pound of jelly
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the inequality?
Schach [20]
Difference in size, degree,<span> circumstances, etc.; lack of equality.</span>
3 0
4 years ago
Other questions:
  • Travis traveled 354 miles in 6 hours. What is his unit rate of speed in miles per hour? _____ miles per hour
    8·2 answers
  • Libanea bought tomatoes that cost $0.84 per pound. She paid $3.36 for the tomatoes. How many pounds of tomatoes did she buy?
    14·2 answers
  • 8x-72=2x-36<br>I need the answer​
    5·2 answers
  • The hart family drove 10 hours to their vacation spot. they drove an average of 48 miles each hour. how miles did they drive in
    9·2 answers
  • Plz help i will give brainliest plzzz
    5·1 answer
  • Martin is paid an hourly rate of d dollars per hour for the first 40 hours he works per week. He is paid one-and-a-half times hi
    10·1 answer
  • Consider the quadratic equation ax2 + bx +5 = 0, where a,b, and c are rational numbers and the quadratic has two disticnt zeros.
    15·1 answer
  • Solve for x<br> 1 − 6x ≤ − 17<br> please help i am crying rn
    15·1 answer
  • I don’t get this at all help.?
    11·1 answer
  • select the correct answer. and the figure, angle k measures 45°. what is the measurement of angle c? 38° 45° 90° 98°.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!