1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kodGreya [7K]
2 years ago
12

Find all critical points of the given plane autonomous system. (Enter your answers as a comma-separated list.) x′ = x 12 − x − 1

2 y y′ = y(20 − y − x)
Mathematics
1 answer:
Andru [333]2 years ago
6 0

Answer:

the critical points are (0,0) , (0, 20), (12, 0) , (4,16)

Step-by-step explanation:

To consider the autonomous system

x' =x (12 -x - \dfrac{1}{2})

y' = y( 20 -y - x)

The critical points of the above system can be derived by replacing x' = o and y' = 0.

i.e.

x' =x (12 -x - \dfrac{y}{2}) = 0

\dfrac{x}{2} (24 -2x - y) = 0

x = 0 or 24 - 2x - y = 0     ----- (1)

Also

y' = y( 20-y-x) = 0

y( 20 -y - x) = 0

y = 0 or 20 - y - x = 0  -----   (2)

By solving (1) and (2);

we get x = 4 and y = 16

Suppose x = 0 from (2)

y = 20

Also;

if y = 0 from (1)

x = 12

Thus, the critical points are (0,0) , (0, 20), (12, 0) , (4,16)

You might be interested in
Complete 5 A,B for 10 points.
lakkis [162]

Answer:

y = (C-Ax) /B and x = (C-By)/A

Step-by-step explanation:

y

By = C-Ax

y = (C-Ax)/B

x

Ax = C-By

x = (C-By)/A

8 0
3 years ago
the 41st term of the arithmetic sequence is -539 and the 54th term is -708. Find the value of the 80th term
yulyashka [42]

Answer:

a _{n} = a _{1} + (n - 1)d \\ a _{41} =  - 534 \\ a _{54} =  - 708 \\  a _{41} =  a _{1} + (41 - 1)d = - 534  \\  a _{1} + 40d = - 534 \:  \: ...(1)\\ a _{54} =  a _{1} + (54 - 1)d =- 708 \\ a _{1} + 53d = - 708 \:  \: ...(2)

Try to solve the similtanious equation to find the first term and the common difference, then use that information to figure out the 80th term... Update me if you need further help ...

7 0
2 years ago
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
2 years ago
Someone help plz????
slega [8]

Answer:

the answer is 24.1 MM

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the length of the arc round your answer to the nearest 10th
son4ous [18]

Answer:

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Complete the table <br> | 2 | 5 | | 28 |<br> |6.5| |39| |
    12·1 answer
  • What does a cop never forget to say
    5·1 answer
  • A factory dumps an average of 2.43 tons of pollutants into a river every week. if the standard deviation is 0.88 tons, what is t
    15·1 answer
  • a large fire department rceived 198 false alarms last month. This was 12% of the total alarms received. How many alarms were rec
    13·1 answer
  • What is the maximum value of P = 4x + 2y, given the constraints on x and y listed below?
    12·2 answers
  • Find the value of the variable that results in congruent triangles. Explain. SAS (Side, Angle, Side) or ASA (Angle, Side, Angle)
    8·1 answer
  • Put the equations in order from least to greatest number of solutions.
    7·1 answer
  • I ONLY NEED HELP ON THE FIRST QUESTION SHOWN
    6·1 answer
  • HOW MANY SOLUTIONS DOES<br> THIS SYSTEN OF EQUATIONS HAVE<br><br> y = 2x + 2<br> y = 2x + 2
    13·2 answers
  • 10. Which is the equation of a line that is perpendicular to the line represented by y=3/4x-1/2
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!