Answer:
It would be 6
Step-by-step explanation:
$3/6 = .50 per orange
$2.40/3 = .80 per grapefruit
10(.50) + 11(.80) =
$5.00 + $8.80 = $13.80
Answer:
20
Step-by-step explanation:
h(-7) just means that inside the x value, you replace the x with a -7.
h(-7) = |3x| - 1
h(-7) = | 3(-7)| - 1
h(-7) = | -21 | - 1
NOTE: -21 is inside |x|, those straight lines mean absolute value. No matter what, any negative number would turn into a positive one. And if it’s posititve, then it stays positive.
h(-7) = 21 - 1
h(-7) = 20