1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Wewaii [24]
3 years ago
13

Craig just purchased a new car. He financed $45000 and must pay it back over 5 years with 11% interest.

Mathematics
1 answer:
Stels [109]3 years ago
7 0

Answer:

$49950

Step-by-step explanation:

you do 45000(.11) which equals 4950. and then you add 4,950 to 45000, and then you get your answer

You might be interested in
An oblique hexagonal prism has a base area of 42
AlekseyPX

Answer:

168 cm³

Step-by-step explanation:

The base area of the oblique hexagonal prism = 42 cm²

the height of the prism = 4 cm

Volume of the prism = Base area × height = 42 cm² × 4 cm = 168 cm³

7 0
3 years ago
PLEASE HELP ME!!!!!<br><br>ABCD is a parallelogram. Find x.
Diano4ka-milaya [45]

Answer:

here,x=123, is the answer.

4 0
3 years ago
Priya can bike 150 meters in 20 seconds at this rate , how long would it take her to bike in 3,000 meters???????? Does anyone kn
ExtremeBDS [4]

Answer:

400 seconds

Step-by-step explanation:

150/20=7.5 meters per second

3000/7.5=400 seconds

3 0
4 years ago
There are 250 students taking band, chorus, or both. If there are 180 students taking band and 60 students in both band and chor
katrin2010 [14]

I think your answer here would be 70.


8 0
4 years ago
HELP PLZ! BRAINLIST WILL BE PICKED!
fomenos

Answer:

-0.9

Step-by-step explanation:

hope this helps lovely! lmk if you need an explanation!

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A 120 pound student playing volleyball burns 2.7 calories per minute. If the student plays for 30 minutes, (1) how many calories
    5·2 answers
  • Please help if you can.
    9·2 answers
  • Evaluate -2x^2 2y, if x = -3 and y = -1.
    15·1 answer
  • If a loaf of bread was priced $1.50 on one day and $1.20 the next, what is the percent decrease
    14·1 answer
  • Joe studied math for x minutes, and then studied Spanish for 20 minutes more than he studied math. He did this for 3 days in a r
    9·1 answer
  • Yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
    14·1 answer
  • (b) The man is going to exit the stairwell at the 4th floor, which is at a height of 42 feet above
    8·1 answer
  • Can i please have help with this question brainliest for corecct answer
    5·1 answer
  • Tony has $18 to buy apples and bananas for a fruit salad. Apples cost $2 per pound and bananas cost $1 per pound. Write and grap
    10·1 answer
  • Twice the sum of x and y decreased by 23
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!