1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Advocard [28]
2 years ago
8

Donna is putting money into a savings account. She starts with $450 in the savings account, and each week she adds $70.

Mathematics
1 answer:
kvv77 [185]2 years ago
7 0

Answer:

1430

Step-by-step explanation:

S=450+70T

S= 450 + 70(14)

S=450+980

S=1430

You might be interested in
How many times does 28 go into 126
Vadim26 [7]
In order to know that, you need to divide 28 from 126
It would be:126/28 = 4.5

So, your final answer is 4.5

Hope this helps!
6 0
3 years ago
Triangles and algebra
Scorpion4ik [409]
X-30+x-30+x=180

3x-60=180

3x=240
X=80
6 0
2 years ago
Suppose a circle is divided into congruent slices. Match each number of slices with the
Stells [14]
26 skate and with wunno when ask what about the gc and the park to park in
8 0
2 years ago
I don't know if this is answerable over text-..<br>​
andrew11 [14]

Step-by-step explanation:

i wish I could help but no idea

8 0
2 years ago
Identify the range of the function y=4x-2 domain={-1,-2,-3,-4}​
olga55 [171]

Answer:

<h2>The range: {-6, -10, -14, -18}</h2>

Step-by-step explanation:

Put the values of x from the domain to the equation of a function y = 4x - 2:

for x = -1

y = 4(-1) - 2 = -4 - 2 = -6

for x = -2

y = 4(-2) - 2 = -8 - 2 = -10

for x = -3

y = 4(-3) - 2 = -12 - 2 = -14

for x = -4

y = 4(-4) - 2 = -16 - 2 = -18

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose that G(x) = F(x + 4) + 2. Which statement best compares the graph of G(x) with the graph of F(x)?A. The graph of G(x) is
    5·2 answers
  • Jamal owes $424.04 on his credit card. He returns two items, one for $49.95 and the other for $50.42.
    11·1 answer
  • What's method 2 and what is the unit rate per guest?
    11·1 answer
  • a machine can reduce 21 inches of ribbon every 3 minutes. How many feet of ribbon can the machine make in one hour?
    9·1 answer
  • Rodney is helping to make hamburgers for the football game. He's made 10 hamburgers so far. His coach asked him to make at least
    13·1 answer
  • Simplify (10 x 10^5)/(2 x 10^-5)
    9·1 answer
  • A business assistant must leave more than $50 in the supply account. There is $200 in the account. The assistant needs to order
    13·2 answers
  • Seven times a number plus five equals two times the number???
    14·1 answer
  • Factor the trinomial below.
    15·2 answers
  • Tom bought a bicycle on hire purchase from a store. He made a down payment of $250.00 and paid $20.75 every month for a year . H
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!