1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexxx [7]
3 years ago
15

A shopper paid $2.25 for 4.5 pounds of potatoes

Mathematics
1 answer:
ioda3 years ago
7 0

Answer:

50 cents per pound

Step-by-step explanation:

2.25/4.5=0.50

You might be interested in
The triangle below has a perimeter of 27 cm.
hodyreva [135]

Answer:

9 cm

Step-by-step explanation:

27 / 3 =9 cm

The total periméter is 27 and it has 3 sides so just divide

6 0
2 years ago
Suppose the a mountain bike that sells for $419 is on sale for 20.5% off.
nata0808 [166]
Regular price:  $419
Sale price:  (1-0.205)($419) = $333.11

The bike will cost $333.11 before tax.  You haven't shared the tax rate, but I can at least tell you that the cost of the bike after tax will be 

(1.00 + rate as a decimal fraction)*$333.11.

Example:  If the tax rate is 7.5%, then the bike will cost (1.00+0.075)*($333.11).
8 0
3 years ago
Convert to standard form of the equation into the slope intercept form -3x-5y=-15
Mamont248 [21]
Our goal is to get y by itself
We will first add 3x to both sides to get
-5y = 3x - 15
We will then divide both sides by -5 to get y by itself which becomes
y = -3/5x + 3
6 0
2 years ago
*25 points*
maxonik [38]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

root the 216 as it is a cube

:edge *edge *edge =volume

Since all edges are the same, just root it

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which fraction has the same value as 2 3<br> 8
Alik [6]

Answer:

The Answer : 19/8 Not sure if I'm correct

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The distance between
    14·1 answer
  • What is the multiplicative inverse of -11? A. -(-11) B. 11 C. D.
    7·1 answer
  • Solve for x in the triangle, Round your answer to the nearest tenth.
    7·2 answers
  • Millie correctly answered 32 questions. She received 80% on the test. How many questions were on the test. Explain.
    14·2 answers
  • Omg pleaseee help whats 1+1???? im so confused ill mark you brainy
    9·2 answers
  • Pam's age is 3 times din<br> age the sum of the<br> ages is 32. What<br> Jim's age?
    12·1 answer
  • A dozen large muffins cost $7.99.<br> How much does each muffin cost?
    8·2 answers
  • Solve for the unknown number in the equation 22 − 8 = 17 − ________.
    11·2 answers
  • Circle the correct option: A, B, C, or D.
    14·2 answers
  • What are the restrictions for y <br> X=10/5+y
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!