1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
velikii [3]
3 years ago
8

A 3-yard roll of wrapping paper costs $13.14. What is the price per foot?​

Mathematics
1 answer:
Sladkaya [172]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

1 yard is equal to 3 feet.

since you have 3 yards, it'll be 9 feet.

13.14/9 to get your answer

or $1.46 per foot

You might be interested in
What is 9x-5x ????i need help
Dima020 [189]

Hi there!

Answer:

<u><em>=4x</em></u>

Step-by-step explanation:

Distributive property: ⇒ a(b+c)=ab+ac

You had to add similar elements.

9x-5x=4x

5x+4x=9x

9x-4x=5x

final answer: =4x

Hope this helps!

-Charlie

Have a great day!

4 0
3 years ago
The sum of three consecutive multiples of 4 is 444. Find these multiples.
melamori03 [73]
First multiple of 4 is x = 144

Second multiple of 4 is x + 4 = 144 + 4 = 148

Third multiple of 4 is x + 8 = 144 + 8 = 152
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Somebody help me please
anastassius [24]

Answer:

-19

Step-by-step explanation:

-6-10=-16\\=-3-16\\=-19

8 0
2 years ago
What is the slope below
raketka [301]

Answer:

-1

Step-by-step explanation:

We can find the slope by change in y of change in x

change in y

---------------------

change in x

The y changes  -3  ( goes down 3)

the x changes +3 ( to the right 3)

-3

----

3

This simplifies to -1

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Terry spends 35 minutes for learning music every day. Carry spends 55 minutes for learning music every day. What simplest ration
yarga [219]

Answer:

35:55

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • I just need to know if I did these two problems right or not because I just learned this in class today.
    11·1 answer
  • Solve.<br><br> −4/3x+1/6&lt;7/9
    12·2 answers
  • last year, sales at a book store increased from 5,000 to 10,000. This year, sales decreased to 5,000 from 10,000. what percentag
    6·1 answer
  • What are the coordinates of vertex J of the pre-image?
    12·1 answer
  • HURRY PLEASE!!!!! Triangle RST is translated 2 units left and then reflected over the y-axis.
    10·2 answers
  • Find the volume of a cylinder with a radius of 2 mi and a height of 12 mi.
    8·1 answer
  • Find an<br> angle 0 coterminal to 701°, where 0°
    11·1 answer
  • What is the area of the circle above?
    5·2 answers
  • Question 12. How much more will her shirt cost in Union City than in River 10 points
    7·1 answer
  • The value of 30 is between which two integers
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!