1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nevsk [136]
3 years ago
10

3 bags of dog treats for $7.38. What is the cost per bag of dog treats

Mathematics
2 answers:
Ivanshal [37]3 years ago
4 0

Answer:

each bag cost $2.46

Step-by-step explanation:

you divide 7.38 by 3

Ilia_Sergeevich [38]3 years ago
3 0

Answer:

$3.14

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Can you Complete the table please?
Lisa [10]

Answer:


Step-by-step explanation:

Bike 12.7 percent, decreases

Scooter 24 percent, increase

Tennis racket, 82.95

Skis 452.40

5 0
3 years ago
Solve 4(10x - 2) = 192​
MAXImum [283]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

4*10x=40x

4*2=8

40x-8=192

40x=192+8

=200

X= 200/40

=5

5 0
3 years ago
Please help me. i need help
eduard

Equation: n/4=24

Solution: n= 96

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If john is going 36kms per hour, how long will it take john to drive 95kms?
Gwar [14]
Approximately 2 hours and 30 minutes


Give or take a few minutes
4 0
3 years ago
Identify the linear and quadratic factor(s) of the function f(x):
kykrilka [37]

Answer:

f(x) = (x^2 -4) ( x-5)

Here quadratic factor is ( x^2 -4) As x contains power 2

and linear factor is (x-5) as x contains power 1

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate the surface integral S F · dS for the given vector field F and the oriented surface S. In other words, find the flux of
    12·1 answer
  • What is 09.944 divided by 8
    10·1 answer
  • What is the measure of ABC
    7·2 answers
  • In AKLM, m = 1.2 cm, k = 5.1 cm and
    5·1 answer
  • Scott needs to buy a textbook for his college class. The book costs $221 new. He found a slightly used one online for $201. What
    10·1 answer
  • What is the pattern for the second question ?
    15·2 answers
  • I need to know the answer of this question​
    7·1 answer
  • The mean of 5 numbers is 11.The numbers are in the ratio 1:2:3:4:5 ?<br><br>Please help me!!!!​
    13·2 answers
  • Help asap please !!!
    14·2 answers
  • Please help me on this
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!