20/52 = b/100
20 x 100/52 x b
2000/ 52b
b = 38.5
Explanation:
b is a variable that stands for the unknown quantity
Write 20/52 as equal to b/100
Next we cross multiply 20 by 100 = 2000 and 52 by b = 52b
2000/52b is equal to 38.46 but roundest to the nearest tenth it is 38.5
Answer:
Step-by-step explanation:
4.) y=2x
5.) y=5x+8
6.)y= (x/2)-6
Answer:
The unit costs are $0.77, $0.62 and $0.27 respectively.
Step-by-step explanation:
The unit price is simply the cost of the items divided by the amount of the items that are included. So, just take the cost and divide it.
$12.29/16 = $0.77 per unit
$19.98/32 = $0.62 per unit
$34.99/128 = $0.27 per unit
Answer:
- 3225
Step-by-step explanation:
d = 75
2d + ( - 45 d )
= 2 ( 75 ) - 45 ( 75 )
= 150 - 3375
= - 3225