Answer:
6
Step-by-step explanation:
- 6x +5 = 0
- 6x + 9 -9 +5 = 0
[
- 6x + 9] - 4 =0
-4 = 0
= 4
(x-3) =
or (x-3) = - 
(x-3) = 2 or (x-3) = -2
x = 5 or x = 1
therefore, sum of these solutions is 5+1 = 6
Answer:
$0.25
Step-by-step explanation:
Divide the cost by the amount.

Therefore, the cost of each chocolate bar is $0.25.
Answer:

Step-by-step explanation:
1 cookie = 1/16 of a pound of cookie
If we want to find how many cookies can be made by 3/2 pounds ( 1.5 pounds) then we need to divide 3/2 pounds by 1/16
=> 
=> 
=> 3*8
=> 24 cookies
Awww man the other person answered before me :(
Answer:
12 cups
Step-by-step explanation:
If the size of the bag decreased by 20%, so will the number of cups held.
Number of cups held before the change = 15 cups
If the number of cups held after the 20% reduction in the size of the bag
= (100 - 20)% × 15
=80% × 15
= 12 cups
The new bags will hold 12 cups.