1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikdorinn [45]
3 years ago
13

A theater rents their space for $650 per night.

Mathematics
2 answers:
Svetradugi [14.3K]3 years ago
5 0

Answer:

57 tickets

Step-by-step explanation:

This is because 650-200= 450 and 450/8 is 56.25

so round the answer up and you get 57

Wewaii [24]3 years ago
3 0

Answer:

(exact 56.25) rounded, more realistic 57 tickets

Step-by-step explanation:

650 total

650-200=450 this is the price removing the 200 as the starting investment.

450÷8 = 56.25 people would need to buy movie tickets.

since there can not be 0.25 of a ticket then, a rounded 57 people would have to buy tickets and they would have 456$

they only need 450 (56.25×8) so they have an extra 6 dollars to buy KitKats and candy or something.

You might be interested in
at the movies, la quinta paid for drinks and popcorn for herself and her two children. she spend twice as much on popcorn as on
jarptica [38.1K]

Answer:

Step-by-step explanation:

let the amount spent on popcorn be x and amount spent on drinks be y

If the total bill paid is  $17.94, then x+y =  $17.94

If she spend twice as much on popcorn as on drinks, then y = 2x

Substitute y = 2x into the original equation

x+y =  $17.94

x + 2x =  $17.94

3x =  $17.94

x =  $17.94/3

x = $5.98

Since y = 2x

y = 2($5.98)

y = $11.96

Therefore she spent  $5.98 on popcorn and $11.96 on drinks

4 0
3 years ago
7/8 is 70% of what number?
tino4ka555 [31]
1.25 or 1 1/4 however you want to look at it
3 0
3 years ago
Please assist me with these proofs part 2​
Irina18 [472]

Answer:

5- ASA

6- SSS

7- SAS

8- SSS

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
HELlooo PLEASE HELP TQ :_
Dmitrij [34]

Answer:

The area will be 16 units^2

Step-by-step explanation:

hope it helps you

have a great day

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If you measure 5/6 meter, how many twelfths have you measured?
Tomtit [17]
If you measure 5/6 meter, you've measured 10/12 meters
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help on #1 #3 #4
    8·2 answers
  • What does 3 9/10 + 4/5 equal?
    6·2 answers
  • The horizontal distance of E is 9 units to the east of point F. Determine the coordinates of F if the coordinates of E are (3,8)
    9·1 answer
  • Please solve for X and Y. <br> -7x-9y= -18<br> -2x-7y= 17
    11·1 answer
  • Eli, Freda and Geoff were given ?800 to share in the ratio of their ages. Eli is 9 years old,Feda is 13 years old and Geoff is 1
    15·2 answers
  • A fresh fruit stand sells blueberries and strawberries by the pound. Blueberries cost $3.50 per pound. The table represents the
    12·1 answer
  • What is the constant of proportionality
    7·2 answers
  • A block of silver is weighing 8 ounces is worth $104. What is the unit rate for the Value of silver in one ounce
    13·1 answer
  • there are 3 liters of orange juice at a school party. 10 students want to drinkable of the orange juice, and they all want to ge
    6·1 answer
  • HELP!! Select the values for the domain and range of the functions graphed below.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!