1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gelneren [198K]
3 years ago
13

PLEASE HELP MEEEE

Mathematics
1 answer:
kow [346]3 years ago
6 0

Answer:

23,500

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Quiz in genser
Ghella [55]
Y result from something being multiplied by X , and the values are always proportional to one another . Notice that putting these points into a ratio of x - value to Y - value result in 1:3 as a simplified version . So , The constant of proportionality is what x is being multiplied by to get y . In this case , it is 3
5 0
2 years ago
If the quotient of a number and 6 is added to 1/3, the result is 7/6. Find the number.
lisabon 2012 [21]

The number is 4.

<h3>What is the Quotient?</h3>

A quotient is defined as the outcome of dividing an integer by any divisor that can be said to be a quotient. The dividend contains the divisor a specific number of times.

Let n be the number in question; then, we can write the word problem as an equation like this:

⇒ (n/6) + 1/3 = 7/6

Multiply everything by the least common multiple of all the denominators (6, 3, 6), which is 6.  

⇒ 6(n/6) + 9(1/3) = 6(7/6)

⇒ n + 3 = 7

Subtract 3 from both sides,

⇒ n = 4

Hence, the number is 4.

Learn more about the quotient here:

brainly.com/question/27796160

#SPJ1

3 0
1 year ago
Please help with this​
gladu [14]
Answer: Y=-3x+5
Explanation:
6 0
3 years ago
What is the equation of the graphed line?
Ludmilka [50]
-7+3/6+6=-4/12= -1/4
y+3= -1/4(x+6)
y+3= -1/4x-3/2
y=-1/4x-9/2
7 0
3 years ago
Please help me ASAP easy problem giving brainlist!!
never [62]

Answer:

x ≥ 1

Step-by-step explanation:

Since it's a closed circle x could also be equal to 1. Also, since the arrow is pointing away from 1 the answer of x is greater than 1, therefore the answer is x ≥ 1.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A package of 4 pairs of insulated gloves costs $26.76. What is the unit price of the pairs of gloves?​
    11·1 answer
  • Kaifeng Montez can buy an 8-slice pepperoni pizza for $15.92 or a 12-slice pizza for $22.32. Assume the slices are the same size
    13·1 answer
  • Answer parts (a)and (b) for each closed box below a.what is the surface area of each box? B. What is the volume of each box
    10·1 answer
  • For each value f(x) = 2 - 3x and g(x)= l 2- 3x l
    13·1 answer
  • (a + b)³-(a - b)³- 6a²b
    10·2 answers
  • Perform the indicated operation. 22 6/11 ∙ 1 1/2
    6·1 answer
  • Twenty more than twice a number of x
    5·1 answer
  • El salario mensual de un vendedor de una tienda departamental es de $6,500 más el 10% por comisión en sus ventas mensuales. A) E
    11·1 answer
  • It takes mr. simon 3 hours to travel 125 miles. How long will it take him to travel 200 miles travelling at the same rate
    14·1 answer
  • I can’t figure out c)<br> Can someone please help me
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!