1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katen [24]
3 years ago
13

Simplify 8(x - 4).Simplify 8(x - 4). 8 x - 4 8 x - 32 x - 32 x - 4

Mathematics
2 answers:
katen-ka-za [31]3 years ago
7 0

Answer:

8(x-4)

= 8x - 32

hope it helps

Goshia [24]3 years ago
3 0
The answer for this question: It’s 8x-32.
You might be interested in
Which is the least? 3.95, 3 5/6, 3 4/5
ser-zykov [4K]
3 4/5
=3.8

3 5/6
=3.8333333333333...

3.95

Therefore, 3 4/5 is the smallest of the three numbers.

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
The exchange rate in London is £1 = $1.31
olganol [36]

Answer:

new york

Step-by-step explanation:

0.79 pounds for a dollar costs less than 1.31 pounds for a dollar

3 0
3 years ago
Additive inverse of 3​
lisov135 [29]

Answer:

-3 is the additive inverse of 3.

Step-by-step explanation:

Two numbers are additive inverses if they add to give a sum of zero. 3 and -3 are additive inverses since 3 + (-3) = 0. -3 is the additive inverse of 3.

What is the formula of additive inverse?

The additive inverse of a number is what you add to a number to create the sum of zero. So in other words, the additive inverse of x is another number, y, as long as the sum of x + y equals zero. For example, the additive inverse of the positive number 5 is -5.

5 0
3 years ago
Write the phrase as a unit rate. $37.13 for<br> 5.5 pounds
goldfiish [28.3K]

The unit rate of the given quantities are 6.75 dollars/pounds .

<h3>What is unit rate?</h3>

There is independent quantity, and a quantity which depends on it (dependent quantity).

When independent quantity moves by a unit measurement (single unit increment), the increment in dependent quantity is called rate of increment of dependent quantity per unit increment in independent quantity.

We need to Write the phrase as a unit rate. $37.13 for 5.5 pounds

Weight in 5.5 pounds = 37.13 dollars

Weight in 1 pounds  = 37.13/5.5* 1

Weight in 1 pounds = 6.75 dollars

Therefore, the unit rate of the given quantities are 6.75 dollars/pounds .

Learn more about unit rate here;

brainly.com/question/1784484

#SPJ1

6 0
2 years ago
How is the Gauss-Jordan elimination method different from the Gaussian elimination method?
kumpel [21]

The Gauss-Jordan elimination method different from the Gaussian elimination method in that unlike the Gauss-Jordan approach, which reduces the matrix to a diagonal matrix, the Gauss elimination method reduces the matrix to an upper-triangular matrix.

<h3>What is the Gauss-Jordan elimination method?</h3>

Gauss-Jordan Elimination is a technique that may be used to discover the inverse of any invertible matrix as well as to resolve systems of linear equations.

It is based on the following three basic row operations that one may apply to a matrix: Two of the rows should be switched around. Multiply a nonzero scalar by one of the rows.

Learn more about Gauss-Jordan elimination method:

brainly.com/question/12090959

#SPJ1

6 0
1 year ago
Other questions:
  • PLSSS HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!URGENT!!!!! Jamie says that if she knows only the measure of one angle in an isosceles trian
    6·1 answer
  • Is one pint greater than or less than 1 quarts
    10·1 answer
  • Find the sum of the first six terms of a geometric series in which a1 = 4 and r = -3: A. 729 B. -729 C. -728 D. 728 plz help
    15·1 answer
  • If DA equals 6 units, AB equals 16 units, and HE equals 36 units, what does EF equal?​
    14·1 answer
  • What is 3/5 as a simplified decimal
    12·2 answers
  • Find the sixth term of the sequence 1/2, -3/8, 9/32
    15·2 answers
  • Find the slope between the following 2 coordinate points. (-3,6) and (-1,-8)
    13·2 answers
  • Helppp please. I’ve been stuck for days
    7·2 answers
  • My hw is do tmrw plz help (answer 4 and 5)
    14·1 answer
  • Whats your favorite math problem?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!