1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lesya692 [45]
3 years ago
11

A new car that sells for $28,000 depreicates 25% each year. Write a function that models the value of the car. Find the value of

the car after 4 years.
Mathematics
1 answer:
BartSMP [9]3 years ago
5 0

Answer:

<h2>88859.375  &  f(n)= 28000(0.75)×</h2>

Step-by-step explanation:

using the information on the problem a function can can be made

f(n)= 28000(0.75)×

where x is the amount of years

plug in 4 for x in the equation to get

f(4)=8859.375

You might be interested in
Whenever you sign a lease for an apartment, you typically have to pay a security deposit before you even move in; this is in cas
Maslowich

Answer:

360

365

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hhhhheeeeeellllllppppp pppppllllllzzzzz!!!!!!!!
mars1129 [50]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
(r/s)(3) = ?<br><br> please help.
MissTica

Answer:

\frac{3r}{s}

4 0
3 years ago
What is the value of y?
icang [17]
Y= 5.91 yup that’s the answer
8 0
3 years ago
5) One restaurant charges $7 per person and $1 admission fee. A second compant Charges $5 per
Assoli18 [71]

The people will there need to be in order for the second company to be less expensive in 1st restaurant.

Always assume the unknowns are variables when attempting to find them, and then construct the equation using the parameters specified in the question.

Admission fee for 1st restaurant = $1

Charge for 1st restaurant per person = $7

Admission fee for 2nd restaurant = $15

The number of employees required for 2nd restaurant need to have in order to be less expensive = x

Total amount needed for 1st restaurant = $1 + $7 = $8

To make the 2nd restaurant less expensive =

As the total amount of 1st restaurant is $8 and the admission fee 2nd restaurant itself is $15 2nd restaurant is more expensive than the 1st one.

To learn more about Word problems related to arithmetic operation from the link:

brainly.com/question/24464054

#SPJ9

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Ashley and four friends went trick or treating each of them got 4/5 of a bag of treats how many bags of treats did they have in
    12·2 answers
  • What are the steps for using a compass and straightedge to construct a line through point P that is parallel to line m? A horizo
    13·2 answers
  • The first three terms of an arithmetic sequence are 3k-1, 4k+1, 6k-2. What is the value of k?​
    5·1 answer
  • Is this equation a direct variation? Y= 4x + 9
    8·1 answer
  • In between what two integers is the \large \sqrt{77}
    7·1 answer
  • Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, If necessary.<br> $290 for 12ft
    5·2 answers
  • Help!!!!!! Solve the following system of equations to determine how many solutions it has. Explain your answer
    9·1 answer
  • That answer is wrong it is ether $0.80, $0.60, or $1.00
    12·1 answer
  • Three different sets of objects contain 2, 3, and 14 objects, respectively. How
    11·2 answers
  • What is the functions domain ?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!