False, there isn't enough rice in 5.25 pounds.
Answer:
<h2>
19.99(x+3)+ 14.99(y+4)</h2>
Step-by-step explanation:
Step one:
given data
day one
x shirts that cost $19.99 each and
y pairs of shorts that cost $14.99 each.
Day two
3 more shirts that cost $19.99 each and
4 more pairs of shorts cost $14.99 each.
Step two:
the total number of shirts is
x+3
and the total number of shorts is
y+4
The total cost is ex[ressed as
19.99(x+3)+ 14.99(y+4)
Answer:
option (c)
Step-by-step explanation:
g.f= g(f(x))
= g(x2 -3)
= (x2 -3)+1
=x2 -2
You said that 'A is 30' right there in the equation
so it would be
Xsquared=30
i ^1 = i
i ^ 2 = - 1
i ^ 3 = - i
i ^4 = 1
etc.
................
"i" raised to an odd power cannot simplify to be : A ) - 1