Answer: C: 2(n+5)
Step-by-step explanation:
(a) d=days C=cost
d C
1 30
2 40
3 50
4 60
C=10(d-1)+30
(b) C=10(5-1)+30
C=40+30
C=70
Answer:
kinda hard ,
Step-by-step explanation:
Answer:
$0.66 per cup
Step-by-step explanation:
There are 8 cups in 2 quarts, so 5.28/8 is $0.66 per cup.