1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
steposvetlana [31]
2 years ago
12

12 pounds of corn cost Marcus $15.60. How much would five pounds of corn

Mathematics
2 answers:
4vir4ik [10]2 years ago
7 0

Answer:

$6.30

Step-by-step explanation:

Alright, so, to find the unit rate (how much 1 pound of corn would cost) you would divide $15.60 by 12 which would get you $1.30.

Cost of 1 pound of corn = $1.30

So the unit rate = $1.30

Now that you know the unit rate, or how much 1 pound would cost, you can find out how much 5 pounds would cost:

$1.30 x 5 = $6.50

Steps:

1. $15.60/12 = $1.30

2. $1.30 x 5 = $6.50

<u>Five pounds of corn costs $6.50</u> at a unit rate of $1.30.

Hope this helps! :)

Vladimir79 [104]2 years ago
6 0
It will cost 6.50$ because you divide 15.60/12 to find how much one pound is and then multiply by five to get $6.50
You might be interested in
What divided by 6 equals 6
butalik [34]

Answer: 36

Step-by-step explanation:

36 ÷ 6 = 6

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which ordered pair makes the equation true? 2x – 8y = –4
aalyn [17]
There aer infinite numbers
to make it easier we can solve for y

2x-8y=-4
x-4y=-2
-4y=-x-2
y=(1/4)x+(1/2)
some values aer
x=0, y=1/2
x=-2, y=0
etc
8 0
3 years ago
What is the answer and why is it the answer
Afina-wow [57]

The answer is the third answer because it is the only option where the number 45 is multiplied by something bigger than 1. If something is multiplied by something smaller than one then it will be smaller than the number multiplied.


Aka: 45x0.8 is 36, because 0.8 is smaller than one

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help ASAP this is due tomorrow
scoray [572]

Answer:

c= hy−w /6y

Step-by-step explanation:This is what i got.

4 0
3 years ago
Evaluate the expression when: A=2, B=1, C=4<br> A+6/CB
vovikov84 [41]

Answer:

Imma rewrite the question as: 2+6/41

2+6=8

i think since the letters were next to each other u multiply?? Is so...:

4x1=4

8+4=12

=12

but if u add the letters next to eachother....

2+6=8

4+1=5

8+5=13

=13

or if u use “41” as a whole number and add it in..:

2+6=8

8+41=49

=49

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If the total cost of z apples is a ​cents, what is the general formula for the​ cost, in​ cents, of w ​apples?
    8·1 answer
  • Which of the following is equivalent to |x-1| &lt;5?<br> x-1&lt;5<br> 5 -5 -5 &gt; x-135
    9·2 answers
  • Please help
    13·1 answer
  • Item 19 Question 1 A nurse is making identical first aid bags for patients using 72 antiseptic wipes, 55 adhesive bandages, and
    13·1 answer
  • Which describes the transformation of. ◇PQR to z◇P'Q'R​
    5·2 answers
  • What is the least common multiple of 4 and 10<br><br>A. 2<br><br>B.4<br><br>C. 20<br><br>D. 40​
    11·2 answers
  • Help please!!!!!<br> Geometry
    12·1 answer
  • What are the coordinates of the vertices of a rectangle with an perimeter of 12 units and an area of 5 sq. units.
    14·2 answers
  • Find the value of x
    10·2 answers
  • Expand and simplify in its simplest form (x+7)(x-2)
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!