1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dezoksy [38]
3 years ago
10

Ahmed owns a land of breadth (x+7) units &having an area of 2+ 14x + 49 sq. Units. (i)Find its length.

Mathematics
1 answer:
elena-14-01-66 [18.8K]3 years ago
5 0

Answer:

l = (x+7) units

Step-by-step explanation:

Given that,

Breadth of the rectangle, b = (x+7) units

Area of the rectangle, A=x^2+14x+49

The area of a rectangle is given by :

A=lb\\\\l=\dfrac{A}{b}\\\\l=\dfrac{(x^2+14x+49)}{(x+7)}\\\\l=\dfrac{(x+7)^2}{(x+7)}\\\\l=(x+7)\ \text{units}

So, the length of the land is (x+7) units.

You might be interested in
What percent of 4 is 7?
Nataly [62]

Answer:

7/4= 175%

hope this helps

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What x-values are a solution to the system? Select each correct answer the answers are
Brut [27]
I think the sabers are X=2 and X=-2
6 0
3 years ago
Using the order of operations rule, solve the following: 12 ÷ 2 + 4 – 2 × 3 = ? A. 36 B. 0 C. 4 D. 24 Mark for review
AlexFokin [52]
<h2>Answer:</h2>

<u>The answer is </u><u>(C) 4</u>

<h2>Step-by-step explanation:</h2>

According to the rule of BODMAS

We will first do division then Multiplication then addition and in the last we do subtraction

So

12 ÷ 2 + 4 – 2 × 3 will be done as

= (12 ÷ 2) + 4( – 2 × 3)

= 6+4-6

= 4

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hehe wanna gf lol.................
Aloiza [94]

Answer:

Imagine

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
X-3&lt;9<br><br> What’s the answer to this everbody should know
Murrr4er [49]

Answer:

x<12

Step-by-step explanation:

Let's solve your inequality step-by-step.

x−3<9

Step 1: Add 3 to both sides.

x−3+3<9+3

x<12

Answer:

x<12

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Jerome took $20 to the store to buy a book and some CDs. If he buys a book that costs $4.50, write an inequality to find the mos
    13·1 answer
  • Rob and Nancy are working on a project. Rob completes 1/8 OF IT ON Monday and 3/8 of it on Tuesday. Nancy completes 2/8 of it on
    15·2 answers
  • Is −11 a solution of 2x + 3 = −19?
    10·2 answers
  • Coach Cooper can run 100 meters in 13 seconds. What is her speed? Round to the nearest HUNDREDTH (two place after the decimal).
    14·1 answer
  • "We interrupt your regular programming to bring you a special report. This is Carl Sterns, news anchor for Channel 1. Thirty min
    14·2 answers
  • Jane wants to add chocolate chips to her trail mix. A 3-pound bag of chocolate chips costs $3.22. What is the unit price?
    8·2 answers
  • Pls help me thanks you if you know it
    13·2 answers
  • The daily cost of hiring a superhero, y, to work x hours of saving people
    6·1 answer
  • Pls help
    15·1 answer
  • These marbles are placed in a bag and two of them are randomly drawn what is the probability of drawing two blue marbles if the
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!