1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vesnalui [34]
3 years ago
14

What is the area of this trapezoid? Enter your answer in the box. cm2=

Mathematics
1 answer:
WITCHER [35]3 years ago
3 0

Download the app Math then take a picture and it wil give u the answer.

You might be interested in
Plz help my with this!
Vera_Pavlovna [14]

Answer:

approx.  23

Step-by-step explanation:

4+9+10=23

6 0
3 years ago
is it better to buy 3 gifts and get one free or use a coupon for 20% off of three. which is cheaper i’m too lazy to do it :~|
FrozenT [24]

Answer:

Coupon

Step-by-step explanation:

C O U P O N

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help I don’t understand.I need to know if it is a linear function and how to write it in standard form. :)
Ipatiy [6.2K]
A linear function is one whose formula can be written in the form

Ax + By = C  where A, B, C are real numbers and A, B are not both 0.  (This is standard form, too.)

\frac{x+4}{2} = \frac{y-4}{3}

"Cross multiply."

3(x+4) = 2(y-4) \\ 3x+12 = 2y-8

Subtract 12.

3x=2y-20

Subtract 2y.

3x-2y=-20

This matches up with standard form with A = 3, B = -2, C = -20.

It's a linear function.
6 0
3 years ago
What is the surface area of the square pyramid represented by the net?
Illusion [34]
Would need the net to answer. but to find the answer you need to find the slant height of the square pyramid, the slant height is the hypotenuse of the right triangle formed by the height and half the base length. Use the pythagorean Theorem
7 0
3 years ago
In winter, the price of apples suddenly went up by 0.75 per pound. Sam bought 3 pounds of apples at the new price for a total of
forsale [732]
5.88 / 3 = 1.96 per pound
original price - 1.21 per pound
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Molten monsters from depths of the earth have surfaced; each has 3 heads and 47 legs.At the first meeting between humans and mon
    5·1 answer
  • Solve the system of equations.<br> 7x=y=0<br> 14x+2y=0
    7·1 answer
  • What is 4x(x=y)=46? plz can someone help me
    12·1 answer
  • Someone help with this please
    10·1 answer
  • Very urgent. Please help
    7·2 answers
  • Guys please help me find the answer
    11·1 answer
  • Hey guys i kinda need help on this math problem
    12·2 answers
  • Can someone help me with this I’m not getting it
    7·1 answer
  • How do I solve this?<br> π= 27/x
    12·1 answer
  • Mike bought 4.5 pounds of bananas for $5.40. What is the price per pound for the bananas?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!