Answer:
$20.44
Step-by-step explanation:
first solve for the whole thing
10 x 6 = 60
now to the red part
2 x 1.5 = 3
now the blue
r^2 * pi = a
2^2 * 3.14
4 * 3.14 = 12.56
now add red and blue
3 + 12.56 = 15.56
now subtract that sum from the whole
60 - 15.56 = 44.44
now do
44.44 / 10 = 4.444
now see how much it would cost for the grass
4.444 * 4.60 = 20.4424 ≈ 20.44
it would cost $20.44 to get the grass reseeded
<span>We dissect each statement from the problem above to fully understand it.
the sum of a number and 7 is (x + 7)
3 times this is 3(x + 7)
is means the equal sign here </span><span>3(x + 7) = </span><span>
Two less then 5 times the number is 5x - 2.
Therefore, the answer is B, 3(x + 7) = 5x - 2</span>
Step-by-step explanation:
Since



The function has a constant factor so we have a exponential function.
The equation of a exponential function is

Where a is the initial value and b is the growth factor
The growth factor is 3/2,
The initial value in 32

Plug in 4 for x.
You will get 162
Plug in 5 for x you will get
243.
2013- 162
2014- 243
Well, since we know $3.65 is how much ONE PACK of pencil costs, and k represents the packs of pencils PURCHASED, and x represents the COST per pack, your answer would be A. x = 3.65k. This is because to find out the total cost (x) of k amount of packs, you would multiply the cost (3.65) times k, (known as 3.65k), which would be expressed as x = 3.65k. =)
Hope I helped! ^-^
3^x = 729
log(3^x) = log(729)
xlog(3) = log(729)
x = log(729)/log(3)
x = 6