1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
krek1111 [17]
3 years ago
14

2 tons of mulch cost $11,800.00. What is the price per pound?

Mathematics
1 answer:
Travka [436]3 years ago
3 0

Answer:

$2.95/lb

Step-by-step explanation:

2 tons to lbs= 4000lbs

11,800/4000=2.95

You might be interested in
Given F = gm^1m^2/d, solve <br> I don’t know the answer.
tatiyna

Answer:

F = (G * m2)  

Step-by-step explanation:

1: The first main step is to divide so g*m1sqm = F/d

Then just divide in m1m2 from both sides then you will get the answer

Hope that helps.

8 0
3 years ago
Please help and show work<br>​
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:

Just do scan and solve by brainly really helpful ngl

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
What is the quotient?<br><br> 457.6 divided by negative 286
mr_godi [17]
<h2>Answer:</h2><h2>- 1.6</h2><h2>Hope this helps!!</h2>

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
together,sarah's two cats have the same mass as her dog,11 kg.the mass of one cat is 1500 g greater than the mass of the other.
Alika [10]
Let (a) be the first cat
let (b) be the second cat
a +b=11kg-----(1)
a=b+1500g⇒(1.5 kg)-------(2)
so now u have a system of two unknowns
a=11-b
substitute a in (2)
11-b=b+1.5
11-1.5=2b
2b=9.5
b=9.5/2=4.75
subs. b in (1)
a+b=11
a+4.75=11
a=11-4.75=6.25
so cat (a) is 6.25 kg
and (b) is 4.75 kg
hope I helped



6 0
2 years ago
A store sells jump ropes. Each jump rope costs the same amount. During a sale, the store reduces the price of each jump rope by
mrs_skeptik [129]
8.29 for one jump rope I believe someone correct me if I’m wrong hope this helps
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • There are 27 pupils. There are twice as many boys than girls. how many boys and girls are there
    10·2 answers
  • How do I do this? <br><br>f(a)=4a+5; Find f(2)
    12·1 answer
  • Solve -6x+3-12x-8=31
    6·2 answers
  • Who answered Stacey's question correctly, Krista or Kevin? Based on the proportional relationship given, how much money will Sta
    13·1 answer
  • Give a geometric description of the following system of equations.a. 2x−4y=12 −3x+6y=−15.b. 2x−4y=12 −5x+3y=10.a. 2x−4y=12 −3x+6
    11·1 answer
  • I will give brainliest for the correct answer!
    11·1 answer
  • Each drawer in Monique's nightstand has a volume of 6 cubic decimeters. Each drawer is twice as long, twice as wide,and twice as
    9·2 answers
  • please help me really need help please please please please please please please please please please please please please pleas
    15·1 answer
  • Helppppppppppppp meeeeee
    8·1 answer
  • -4x + 12 = 8<br><br> Solve for x
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!