1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ludmilka [50]
3 years ago
5

After 4 new students joined a class, the class had 32 students.

Mathematics
1 answer:
AleksandrR [38]3 years ago
5 0

Answer:

32-4=n or 4+n=32

You might be interested in
Solve. 4x + 10= 2x – 14
hammer [34]

Answer:

x = -12

Step-by-step explanation:

Step 1: Subtract 2x from both sides

2x + 10 = -14

Step 2: Subtract 10 from both sides

2x = -24

Step 3: Divide both sides by 2

x = -12

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A serving of chickpeas contains 2,150 milligrams of potassium. How many grams of
Zepler [3.9K]

Answer: 109 mg

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
How I do circumference and area
Artist 52 [7]
You multiply 3.14 by the diameter or 2 times the radius 
for area you do pi or 3.14*radius squared 
3 0
2 years ago
How many 16ths are there in 1 inch?
laiz [17]

Answer: There are \frac{1}{16} in one inch.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
It costs $11.18 to buy 13 cans of cranberry sauce. If the cans all cost the same amount, what is the price of each can?
AnnyKZ [126]

Answer:

Each can costs $0.86

Step-by-step explanation:

We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.

11.18/13 = 0.86

I hope this helped and please mark me as brainliest!

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sanjay graphs a quadratic function that has x-intercepts of –3 and 7. Which functions could he have graphed? Check all that appl
    7·2 answers
  • What is the rule for the function whose graph is shown ?
    8·1 answer
  • 10(8x - 11) = 690 rlly need help
    5·2 answers
  • Solve the following problem.
    6·1 answer
  • Como se utilizan los ángulos en diseño gráfico?
    5·1 answer
  • What is 623.98 ÷ 1/100
    14·2 answers
  • Jace went shopping for a new phone. The listed price of the phone was $50, but the price with tax came to $51.50. Find the perce
    5·1 answer
  • There are 90 students in the school band. 40% of them are sixth graders. How many band members are sixth graders?
    10·2 answers
  • In the previous problem, you calculated the amount of butter you will need to increase the size of the brownie recipe. Examine t
    5·2 answers
  • You buy a baseball card that goes up in value each year at 12%. You original bought the card for $25. How much will it be worth
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!