Answer:
x = -12
Step-by-step explanation:
Step 1: Subtract 2x from both sides
2x + 10 = -14
Step 2: Subtract 10 from both sides
2x = -24
Step 3: Divide both sides by 2
x = -12
Answer: 109 mg
Step-by-step explanation:
You multiply 3.14 by the diameter or 2 times the radius
for area you do pi or 3.14*radius squared
Answer: There are
in one inch.
Answer:
Each can costs $0.86
Step-by-step explanation:
We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.
11.18/13 = 0.86
I hope this helped and please mark me as brainliest!