1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
babymother [125]
3 years ago
15

Ryan wants to rent a limo for a trip to the city. The limo costs $700 for the night and $2.50 per mile. What is the greatest dis

tance Ryan can travel if he only has $750 to spend?
Mathematics
2 answers:
Pavel [41]3 years ago
5 0

Answer:

20 miles

Step-by-step explanation:

the answer is 20 miles

STALIN [3.7K]3 years ago
3 0

Answer:

20 miles

Step-by-step explanation:

limo = $700

$2.5 per mile

750-700=50

50/2.5=20

You might be interested in
Convert 60 quarts to gallons. 60 qt = ? gal Will the converted amount have more or fewer units than the original? ​
san4es73 [151]

Answer: 15 gallons .

Step-by-step explanation:

Step 1

4 quarts = 1 gallon

therefore 60 quarts = (60 quarts x 1 gallon) / 4 quarts

= 15 gallons .

Step 2-- The converted amount which is 15  has fewer units than the original which is 60.

7 0
3 years ago
Checking account a has a service fee of $3 and a per check fee of $0.02 while checking account b charges a monthly fee of $2
Alecsey [184]
Idk how to answer this
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost of 7 scarves is $43.75. What is the unit price?
Lisa [10]
The unit price is $6.25 because $43.75 divided by 7 is $6.25
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bananas cost $0.54 per lb and grapes cost$1.28 per lb. Leanne bought 2.6 lb of bananas and 3.1 lb of grapes .How much did she pa
slamgirl [31]
So all u have to do is just add $1.28 and $0.54
5 0
3 years ago
Write the following ratio in simplest form 8 to 12
Nonamiya [84]

Answer:

2/3 or 2 to 3

Step-by-step explanation:

Good luck!

5 0
3 years ago
Other questions:
  • -7x + 2y = 18<br> 6x+6y=0
    13·1 answer
  • What’s this guys ? I’ve been stuck on this ‍♀️
    6·1 answer
  • Find the slope between (7,1) and (4,8).
    14·2 answers
  • Cellus<br> X = ? ]°<br> 1179<br> X<br> 1249<br> 1079<br> 102<br> 1450<br> Hint: Sum = (n-2)180
    8·1 answer
  • Frank needs a total of $360 to cover his expenses for the week. He earns $195 a week working at a restaurant and also walks dogs
    15·1 answer
  • Factor f(x) = x^4 + x^3 - 8x^2 + 6x +36 completely. Show your work. Then describe what a graph of this function might look like.
    10·1 answer
  • Which of the following fractions is larger in these fractions 1 1/4, 1/6, 1 1/24?
    7·1 answer
  • A board that is 4 1/2 feet long weighs 7 1/5 pounds. How much would one foot of the board
    6·1 answer
  • Markuo is getting balloons for his father's birthday party. He wants each balloon string to be 9 feet long. At the party store,
    6·1 answer
  • The number 20 is multiplied either by 4 or by 5, then the product is increased either by 3 or by 5, and then the sum is divided
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!