1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Archy [21]
2 years ago
9

Question 14 of 15 Evaluate (3/4)x^0

Mathematics
2 answers:
stiks02 [169]2 years ago
4 0

Answer:

I'm not sure if this is right, but I got 3/4. (0.75 as a decimal) I hope this helps!

Step-by-step explanation:

cluponka [151]2 years ago
3 0
Answer: 3/4
Decimal form: 0.74
You might be interested in
Which expression is equivalent to 3(6m)+m?<br> A)19m B)21m C)7m+3 D)18m+6m(with exponent 2)
julsineya [31]
A) 19m because 3 times 6 is 18 then you add m, which would be 19m
5 0
2 years ago
Write the decimal using unit 90 rupees 75 paise​
Klio2033 [76]

Answer:

  1. Rupees 90.75

Step-by-step explanation:

  • As 75 p is equal to 0.75 rupees.
  • therefore 90+0.75=90.75 answer.
7 0
3 years ago
NEED HELP ASAP PLEASE
timurjin [86]

If the unknown value is x, then x = \frac{14}{4} × 6 = 21.

Explanation:

  • Since it is a double number line with a ratio, all the ratios of one number line to the other will remain equal for all the values along both the number lines. Assume the unknown value to be x.
  • The ratio of the number on the first number line to the corresponding number on the second number line is calculated to be;                                  \frac{7}{2} = \frac{14}{4} = \frac{x}{6} = \frac{28}{8} = \frac{35}{10} = 3.5. So \frac{x}{6} = 3.5, x = 3.5 × 6 = 21.
  • We can also calculate x by the following method. As ratios are equal we can directly substitute the value to another ration.                                                      So \frac{14}{4} = \frac{x}{6}, x = \frac{14}{4} × 6 = \frac{84}{4} = 21.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
How much does it cost to carpet a 6 x 7.5 room in sq meters
user100 [1]
What's the cost first of all for each square meter?
7 0
3 years ago
A car is traveling at 5 m/s. how far has it gone in 12 seconds
Makovka662 [10]
The care has gone 60m in 12 seconds
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help<br>who is right, Olivia or Paula ​
    14·2 answers
  • Which is a better deal, 5 tickets for $12.50 or 8 tickets for $20.16? Explain your reasoning. *
    7·2 answers
  • What is the answer PLEASEE
    12·1 answer
  • What is the unit rate to the nearest cent per ounce if there is size is pint and the quantity is 16oz and the price is $3.98
    5·1 answer
  • Tarik has completed 25% of the MAP assessment. If there are 56 total questions on the test. How many has he completed
    9·1 answer
  • Is -3 a solution to the equation 3x-5=4+2x explain PLZ HELP!
    12·1 answer
  • Mathematics plz help
    10·1 answer
  • A<br> 116°<br> 27°<br> .Y<br> 37°<br> Z<br> A. AZ<br> B. ZY<br> C. AY<br> D. ZW
    7·1 answer
  • What is the factored form of 27 - 530?
    15·1 answer
  • HELP
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!