1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PtichkaEL [24]
3 years ago
7

PLEASE HELP!!!!! PEOPLE ARE GETTING THEM WRONG FOR ME!!!

Mathematics
1 answer:
UkoKoshka [18]3 years ago
8 0

Answer:

18 lawns

Step-by-step explanation:

Lets take the number of lands that would be mow(ed) in 36 hours as x

Hence,

Thriugh\ the\ proportion\ method\ , we\ get\ \\\\3 : 6::x:36\\36*3=6x\\\frac{36*3}{6} =x\\\frac{108}{6}=x\\x=18

You might be interested in
Help ~ with this question ! <br><br><br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Ctiny%7B%20%5Csf%7B24%20%2B%2024%20%5Cdiv%206%7D%
Hitman42 [59]

Answer:

28

Step-by-step explanation:

24 + 24 ÷ 6

24 + 4

 28

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kevin is 4 times as old as Daniel and is also 6 years older than Daniel.<br> How old is Kevin?
tester [92]

Answer:

kevin = 8 - hope this helped

:)

Step-by-step explanation:

Kevin = 4d  Kevin is 4 times as old as Daniel

Kevin = d + 6  Kevin is 6 years older than Daniel

4d = d + 6 They both equal K, so they are equal

3d = 6 subtracts D from both sides

d=6/3 = 2

If Daniel is 2 then Kevin is 4x2=8

If Daniel is 2 then Kevin is 2+6 = 8

Kevin is 8

Daniel is 2

3 0
2 years ago
What is the net force on this object? Small box with dot in the middle. Arrows originate at dot. Arrow up and Arrow down are sam
Dima020 [189]
Only 2 forces are out of balance - the 22N and the 14N 
So the resultant force is 22-14 = 8N.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
It costs Edgar $2.65 one way to ride the bus to work. He uses the bus to go to and from work fourdays per week. He buys a bottle
Viktor [21]

Answer:

Ambitious

In this case, you have to multiply the price of the one way journey ($2.65) by 8 (as this is the number of individual journeys made in one week. It's gives you $21.20. As he has 1 bottle of water at $1.45 each day for four days, you have to multiply these together, giving you $5.80 You then have to add together $21.20 and $5.80, giving you $27. Therefore, it costs Edgar $27 a week

Step-by-step explanation:


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP ME WITH 6-10 PLS
adelina 88 [10]

6. = 0.0000004834

7. = 0.0000506

8. = 0.00098

9. = 64580000

10. = 1398600000

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Andy estimated that he would need 72 feet of lumber for a tree house project. He later found that the actual amount of lumber ne
    13·2 answers
  • Distributive property: Example: 6(2x – 3) = 12x – 18
    10·1 answer
  • An auditorium with 52 rows is laid out where 6 seats comprise the first row, 9 seats comprise the second row, 12 seats comprise
    8·2 answers
  • Selena is buying an audio system for her car. She can choose among 3 types of stereos, 4 kinds of speakers, and 2 kinds of ampli
    7·2 answers
  • Name 3 decimals between 16.4 and 16.5
    6·2 answers
  • in a class, 1/5 of the students have blue eyes. If there are 20 students in the class how many have blue eyes?
    11·2 answers
  • Zoey solved the calculation 5 + 3.89 using a decimal number line. The decimal number line shows how Zoey calculated the answer.
    5·1 answer
  • "Taylor's Toys" produced 600 remote control cars in two colors. For blue cars they produced 60 more than 3 times as many orange
    8·1 answer
  • Does the table represent a proportional or a nonproportional linear relationship?
    5·2 answers
  • Mr. Quick bought a new computer system. The regular price was $1850, but he got a 15% discount. How much did he pay?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!