No. x cannot equal 2 and 7
Answer:
Unit rate is $7 per pound.
6 pounds will cost $42
You can buy 10 pounds for $70
Step-by-step explanation:
28/4 = $7 --> Unit rate is $7 per pound.
7 × 6 = $42 --> 6 pounds will cost $42
70/7= 10 --> You can buy 10 pounds for $70
3 to the 1st is 3
3 to the 2nd is 9
3 to the 3rd is 27
3 to the 4th is 81
3 to the 5th is 243
3 to the 6th is 729
Step-by-step explanation:
2×750=1500 + 0^7. ( 0×0×0×0×0×0×0=0)
So,
1500 Answer
1. 40 units___16 workers
20 units___x= 8 workers
(20*16)/40=8
2. 40 units___16 workers
25 units___x= 10 workers
(25*16)/40=10
3. 40 units___16 workers
100 units___x= 40 workers
(100*16)/40=40