1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VashaNatasha [74]
3 years ago
6

I need some help plss asap

Mathematics
2 answers:
skelet666 [1.2K]3 years ago
6 0

Answer:

Choice 1) 640 Pi

Step-by-step explanation:

8^2(Pi)(10)=volume = 640Pi

NISA [10]3 years ago
4 0

Answer:

A. 640pie

Step-by-step explanation:

pie(8)²10 multiply this equation it should get you 640pie

You might be interested in
Solve for [x]. The polygons in each<br> 2x-20<br> 16<br> 16<br> 8
Nataly_w [17]

\quad \huge \quad \quad \boxed{ \tt \:Answer }

\qquad \tt \rightarrow \:x = 16

____________________________________

\large \tt Solution  \: :

If two polygons are similar, their corresponding sides ratios will be equal to each other.

\qquad \tt \rightarrow \:  \cfrac{8}{16}  =  \cfrac{2x - 20}{24}

\qquad \tt \rightarrow \:  \cfrac{1}{2}  =  \cfrac{2x - 20}{24}

\qquad \tt \rightarrow \: 2x - 20 =  \cfrac{24}{2}

\qquad \tt \rightarrow \: 2x = 12 + 20

\qquad \tt \rightarrow \: 2x = 32

\qquad \tt \rightarrow \: x = 16

Answered by : ❝ AǫᴜᴀWɪᴢ ❞

7 0
2 years ago
An indoor trampoline park has an admission fee, plus an hourly charge. The graph displays the total cost from 3, 4, 5, and 6 hou
defon

Answer:

 $4.5 per hour

Step-by-step explanation:

Hope this was accurate and help full. I hope you have a lovely day!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
write and solve a real- world problem involving the multiplication of a fraction and a whole number whose product is between 10
Tomtit [17]

Answer:

Real word Problem:- Jean is working in a pizza shop. She has 60 kg of flour. She has used one-fifth of it for making pizzas. How much flour she used for making pizzas?

Solution:- Quantity of flour she has= 60 kg

The quantity she used in making pizzas=\frac{1}{5}\ of\ 60

=\frac{1}{5}\times60=12\ kg

hence, she used 12 kg of flour for making pizzas.

Here the multiplication of a fraction and a whole number =\frac{1}{5}\times60 and its answer is between 10 and 15, since 10<12<15.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use the graph shown to complete the following sentence.<br>when x = 1, then y = ___​
vekshin1
Answer: when x=1 then y=-2
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
In 1 and 2, use the table below that shows information about squares.
frutty [35]

1. The table has a constant of proportionality of 4, therefore, the perimeter and side length of squares are proportional.

2. Equation for the proportion is, y = 4x.

Perimeter = 48 cm.

<h3>What is the Equation of a Proportional Relationship?</h3>

The equation that defines a proportional relationship is, y = kx, where k is the constant of proportionality between variables x and y.

1. For the table given:

y = perimeter

x = side length

k = constant of proportionality = 8/2 = 16/4 = 24/6 = 4.

Since k is the same all through, the equation can be modelled as y = 4x, which means the perimeter and side length of squares are proportional.

2. Using the equation, y = 4x,the perimeter (y) of a square when its side length is 12 (x) is:

y = 4(12)

y = 48 cm.

The perimeter (y) of the square is: 48 cm.

Learn more about proportional relationship on:

brainly.com/question/15618632

#SPJ1

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Kaitaia has one more than 5 times the number or wristbands that shelly has. Rea has three more than twice the number that shelly
    10·2 answers
  • X-3y=-1 x-2y=-5 in elimination
    15·1 answer
  • a ball is thrown straight up from the top of a tower that is 280 ft high with an initial velocity of 48 ft/s . the height of the
    14·2 answers
  • Professor Florido is studying a new hybrid watermelon. She knows that a watermelon seed has probability 0.88 of germinating. She
    6·1 answer
  • How to solve 2.13x2.6
    9·1 answer
  • Aluate the expression for the given quantity.<br> -9.8t + 20t + 8 for t= -2,0, 3.5
    15·1 answer
  • How to show ur work if u have 79÷10?<br> Plz hellppp
    13·1 answer
  • An interpretation of data is?
    10·2 answers
  • If 3 pounds of apples costs $7.50, what is the unit rate for cost per pound? What will 9 pounds cost?
    15·1 answer
  • Find an equation of variation in which y varies jointly as x and z and inversely as the product of w and p,
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!