1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elena-2011 [213]
3 years ago
12

Algebra 1

Mathematics
1 answer:
Virty [35]3 years ago
8 0

Answer:

No

Step-by-step explanation:

y = 3x + 4      If x=2   And    y=10

10 = 3*2 + 4

10 = 10           that’s a solution for this equation

y = x + 7      if x=2    and    y=10

10 = 2 + 7

10 (is not) = 9       That’s not a solution for this equation.

You might be interested in
When the level of confidence and sample standard deviation remain the same, a confidence interval for a population mean based on
miskamm [114]

Answer:

A narrower than

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Ruth buys 19 identical tickets for £280.25.<br> Estimate the cost of one ticket.
xxTIMURxx [149]

Answer:

The cost of one ticket is $14.75

Step-by-step explanation:

To find the cost of one ticket we need to divide 280.25 by 19

=$14.75

plz mark me as brainliest

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
You push a coin across a table. The coin stops how does the motion relate to the balance and unbalanced forces
Wewaii [24]
When it is in motion the force is unbalanced. When it stops the forces are balanced.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
6(m +2 + 7m <br> Please help please help
NISA [10]

Answer:

i think that is 2m + m14

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
You and your friend collect 180 cans for a food drive. The ratio of cans you collected to cans your friend collected is 4 to 5.
marissa [1.9K]
Are you looking for the number of cans you and your friend each collected? If yes, here is the solution:

Let x be the number of cans.

4x + 5x = 180
        9x = 180
     9x/9 = 180/9 (divide both sides of the equation by 9)
          x = 20

Now, substitute the values:
4(20) + 5(20) = 180
       80 + 100 = 180
               180 = 180

Therefore, you collected 80 cans and your friend collected 100 cans.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following is the best buy? a 16 oz bag of rice for $2.42 a 12 oz box of rice for $1.93 a 6 oz box of rice for 90¢ a
    14·2 answers
  • 10 POITNTS FOR CORRECT ANSWER!! find perimeter of shape to nearest tenth cm
    12·2 answers
  • A telephone call costs $1.50 for the first three minutes, and 20 cents for each additional minute. What is the cost of a nine-mi
    7·1 answer
  • Can someone help me ?
    7·1 answer
  • The answer to this problem
    7·1 answer
  • Sebastian is at the market buying apples and oranges he buys 2 2/5 less apples and oranges if he buys three 1/4 kilograms of ora
    15·2 answers
  • Uestion 2 (1 point)
    7·2 answers
  • What is the correlation coefficient for the data shown in the
    6·1 answer
  • Given the figure below find the values of x and z <br> (12x +2)°<br> 94°<br> z°
    15·2 answers
  • What is the simplified base for the function f(x) = 2rootindex 3 startroot 27 endroot superscript 2 x?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!