1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iVinArrow [24]
2 years ago
8

The 400-meter race times at a state track meet are normally distributed with a mean

Mathematics
1 answer:
rjkz [21]2 years ago
8 0

Answer:

P = 1.214

Step-by-step explanation:

Draw a normal probability curve.

Find the z score which comes out to be 0.18 (0.181578947)

look for the probability in the table.

look across 0.1 and under 8.

Get the probability and add 0.5 to it

so rhats:

0.714 + 0.5 = 1.214

You might be interested in
At a summer camp,the ratio of campers to adults is kept equivalent to 7:1 use equivalent ratios to complete the table
Ulleksa [173]
14:2 , 21:3 , 28:4 . Multiply both sides by any number.
8 0
3 years ago
What cannot be rational??
julia-pushkina [17]

Answer:

the 4th one

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Lesson 10: Congruent Triangles ._.
spayn [35]
#1 is A
#2 IS c
#3 is B
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLZ HELP ME I WILL MAKE BRIANLIEST!!
oksian1 [2.3K]
I think it should be 25 blocks east
7 0
3 years ago
Suppose an engineer has been instructed to create three new sky rides in the park. He has been given the length and the time eac
Tanya [424]

Answer:

Step-by-step expla

la respuesta esnation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Write the name of the<br> period that has the<br> digits 913.
    8·2 answers
  • you want to enlarge a copy of the flag of the Philippines that is 4 in.by 8 in. The two flags will be similar how long should yo
    12·1 answer
  • The sum of the measures of two complementary angles exceeds the difference of their measures by 72°. Find the measure
    6·1 answer
  • At a garage sale, Darnell buys 5 dozen golf balls for $45.00 and 2 dozen cans of tennis balls for $30.00. What is the unit price
    10·1 answer
  • Math help, thanks for the help. i'm very great full
    11·1 answer
  • The Liverpool Math Club is taking one bus that carries 20 people, the rest of the people will need to ride small busses that car
    12·1 answer
  • Find the slope<br><br> -2<br> 2<br> 1/2<br> -1/2
    5·1 answer
  • Select ALL solutions for this equation:<br> 2 + 2 = x - 10
    13·1 answer
  • What is the prime factorization of 32?
    12·1 answer
  • Show how to solve the equation in the picture
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!