1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marrrta [24]
2 years ago
5

19. Anthony is buying a 9-ounce jar of peanut butter that costs $3.29. Which expression

Mathematics
1 answer:
solong [7]2 years ago
8 0

Answer: 3.29 divided by 9

Step-by-step explanation:

Divide the total dollar amount by the number of ounces to get the price per ounce.

You might be interested in
What does the point (2, 120) represent on the graph?
Nonamiya [84]

from the given graph the point (2,120) shows that the heartbeat of and active bear is 120 in 2 minutes.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Determine the x-intercepts of the function. Check all that apply. (–2, 0) (–1, –2) (0, 0) (1, 0) (2, 0)
blagie [28]

it's (0, 0) and (-2, 0) so A & C

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
3 pounds of lawn seeds cover 1800 ft.². How many 4 pound bags are needed to cover 8400 ft.²
vlada-n [284]
1800/3 = 600
Every pound covers 600 square feet
8400/600 = 14
<span>14/4 = 3.5 (round up) so it would become 4.
</span>

You would need 4 bags. 

I hope this helps!

6 0
3 years ago
Help need help on slopes
arsen [322]

Answer:

Y= 5/6x+5

Step-by-step explanation:

Okay same as before

the slope is rise over run

The rise is 5

The run is 6

So 5/6

And since ts rising from left to right its positive

The y-intercept which is the first point the line touches the Y axis is 5

So y=5/6x+5

7 0
2 years ago
What is the slope of the line
Naily [24]

Step-by-step explanation:

(1, -3). (3, 0)

(0 + 3)/(3 - 1) = 3/2 is the slope

6 0
2 years ago
Other questions:
  • FU
    14·1 answer
  • Find the derivative of f(x)= sqrt(12-x^6)
    15·1 answer
  • A company is evaluating which of two alternatives should be used to produce a product that will sell for $35 per unit. The follo
    6·1 answer
  • Disadvantages of mathematical models are the model is a _________ of the real problem and does not include all _____ of the prob
    14·1 answer
  • Given the right triangle below, what is the length of the hypotenuse
    9·1 answer
  • 32 lb 12 ounces equals in pounds
    15·1 answer
  • An item is priced at $13.55. If the sales tax is 4%, what does the item cost including sales tax? A. $0.54 B. $18.97 C. $14.09 D
    5·2 answers
  • Is the following a function ?
    15·2 answers
  • Let A be the set of all lines in the plane. Define a relation R on A as follows. For every l1 and l2 in A, l1 R l2 ⇔ l1 is paral
    11·1 answer
  • An elevator was at the 4" floor. It traveled up 18 floors, down 7 floors, up 6 floors and down 2 floors. What floor did the elev
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!