1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
umka21 [38]
2 years ago
6

a train cover 165km in 1.5 hours find the constant variation PLEASE REAL ANSWER NOT FAKE This will determine a good college for

me
Mathematics
1 answer:
andre [41]2 years ago
3 0

Answer:

25

Step-by-step explanation:

You might be interested in
You need to buy some chicken for dinner tonight. You found an ad showing that the store across town has it on sale for $3.19 a p
SSSSS [86.1K]

Answer:

Yes, it is worth the extra drive, going to the further store is cheaper.

The cheaper option saves you $0.89.


Step-by-step explanation:

1.) Neighborhood store

It is 2.4 miles away

The car averages about 25 miles per gallon, then you would need:

2.4 miles / (25 miles/gallon) = 0.096 gallons of gas < 13 gallons (Ok)

The gas is about $3.89/gallon, then the gas would cost:

0.096 gallons * ($3.89/gallon) = $0.37344 = $0.37

The chicken is sold for $3.49 a pound, and you need 6 pounds, then you would pay:

6 pounds * ($3.49/pound) = $20.94

In total you would need:

$0.37 (gas) + $20.94 (chiken) = $21.31 if you buy the chicken in the neiborhood store

2.) Store acroos town

It is 8.2 miles away

The car averages about 25 miles per gallon, then you would need:

8.2 miles / (25 miles/gallon) = 0.328 gallons of gas < 13 gallons (Ok)

The gas is about $3.89/gallon, then the gas would cost:

0.328 gallons * ($3.89/gallon) = $1.27592 = $1.28

The chicken is sold for $3.19 a pound, and you need 6 pounds, then you would pay:

6 pounds * ($3.19/pound) = $19.14

In total you would need:

$1.28 (gas) + $19.14 (chiken) = $20.42 if you buy the chicken in the store across town


$20.42 < $21.31, then it is worth the extra drive, going to the further store is cheaper.

The cheaper option saves you: $21.31-$20.42=$0.89


8 0
2 years ago
A boat covers 25 km upstream and 44 km downstream in t hours. Also, it covers 15 km upstream and 22 km downstream in 5 hours. Fi
aniked [119]

9514 1404 393

Answer:

  boat speed: (7t -95)/(6t² -110t +500)

  stream speed: (37t -345)/(6t² -110t +500)

Step-by-step explanation:

The relation between time, speed, and distance is ...

  time = distance/speed

The boat speed (b) is added to the stream speed (s) going downstream. The stream speed is subtracted going upstream. The given relations tell us ...

  25/(b-s) +44/(b+s) = t

  15/(b-s) +22/(b+s) = 5

This gives us 2 equations in 3 unknowns, so we can only provide a solution in terms of one of the unknowns. Since we are asked for the speeds, they will be provided in terms of t.

Subtracting the first equation from 2 times the second gives ...

  2(15/(b-s) +22/(b+s)) -(25/(b-s) +44/(b+s)) = 2(5) -(t)

  5/(b-s) = 10 -t

  5/(10 -t) = b -s

Substituting for b-s in the second equation gives ...

  15/(5/(10-t)) +22/(b+s) = 5

  30 -3t +22/(b+s) = 5

  22/(b+s) = 3t -25

  22/(3t -25) = b+s

Adding the equations for the sum and difference of speeds, we get ...

  (b-s) +(b+s) = 5/(10-t) +22/(3t -25)

  2b = (5(3t -25) +22(10 -t))/((10-t)(3t-25)) = (95 -7t)/((10-t)(3t-25))

  b = (7t -95)/(6t² -110t +500)

Subtracting the equations for sum and difference of speeds, we get ...

  (b+s) -(b-s) = 22/(3t -25) -5/(10 -t)

  2s = (22(10-t) -5(3t -25))/((10-t)(3t-25))

 s = (37t -345)/(6t² -110t +500)

__

The speed of the boat in still water is (7t -95)/(6t² -110t +500) km/h.

The speed of the stream is (37t -345)/(6t² -110t +500) km/h.

__

Note that these solutions only make sense for values of t between 25/3 and 345/37, approximately 8.33 < t < 9.32. For t=9 hours, the boat speed is 8 km/h and the stream speed is 3 km/h.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Examine the data below for a stalk of corn. Logarithmic regression Use logarithmic regression to find an equation of the form y
masya89 [10]

The value of <em>a</em> and <em>b</em> for the data values of stalk of corn using the logarithmic regression is -76.2038 and 37.6735 respectively.

<h3>What is logarithmic regression?</h3>

Logarithmic regression is a type of regression which is used to model the statement in which the growth or decay initially at rapid rate, and then slow down with respect to time.

The data of the table for the day and height of the stalk of corn is listed below.

Day (<em>x</em>)                9    12    22    40    

Height (<em>y</em>) in        5    17    45    60  

Mean of x values,

m_x=\dfrac{9+12+22+40}{4}\\m_x=17.5581

Mean of y values,

m_y=\dfrac{5+17+45+60}{4}\\m_y=31.75

For the above table, the value of correlation coefficient is 0.99133. For these values, the logarithmic regression can be given as,

y = -76.2038+37.6735\ln(x)

Compare it with the following logarithmic regression equation, we get

y = a+b\ln(x)

a=-76.2038\\b=37.6735

Hence, the value of <em>a</em> and <em>b</em> for the data values of stalk of corn using the logarithmic regression is -76.2038 and 37.6735 respectively.

Learn more about the logarithmic regression here;

brainly.com/question/25226042

5 0
2 years ago
Find the unit rate. round to the nearest hundredth, if necessary.<br><br>$360 for 13 ft2 ​
lidiya [134]

what

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
What is an explicit formula for the following sequence 1,5,9,13,17 ? plssss helppp mee
morpeh [17]

Answer:

plus 4 every time

Step-by-step explanation:

1+4=5+4=9+4=13+4=17

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Brianna has $25 and a $10 gift certificate to a clothing store she buys two T-shirts for $9.97 each what are the questions you m
    7·1 answer
  • What does this equal <br> Y=6x<br> 4x+y=7
    12·1 answer
  • Four every four female students in a training class, there are two men. There are seven male students. What is the total number
    14·1 answer
  • What is the relationship between two horizontal line
    7·1 answer
  • In a dilation with a scale factor of 3/4, the image is __________ the preimage.
    5·1 answer
  • Xminus9yequals<br> 19<br> 8yminus5xequals<br> 16
    10·1 answer
  • Solve the system of equations. x + 3y = −12x + 2y = 6
    9·1 answer
  • There are 65 people coming to your party and each person will need one cup. How many packages of cups should you buy if one pack
    7·2 answers
  • HELP ASAP<br><br> answers:<br> O 1<br> O 2<br> O 3<br> O 0
    7·1 answer
  • Which equation shows the vertex form of a quadratic equation with vertex (2, 5)?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!