1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wel
3 years ago
8

The perimeter p of a square is 4 times the length of a side x

Mathematics
1 answer:
BaLLatris [955]3 years ago
4 0

Answer:

p = 4x

Step-by-step explanation:

The perimeter p of a square is 4 times the length of a side x

p = 4x

You might be interested in
A pound of weed and feed covers 200 square feet how many pounds are needed to fertilize a lawn measuring 70 feet by 50 feet
nika2105 [10]
You would have to find out how many square feet the lawn is first:
70 x 50 = 3500 square feet
You are told that one pound = 200 square feet so use this to calculate how many pound you’ll need for 3500 square feet.
3500 square feet divided by 200 square feet = 17.5 pounds
Answer: 17.5 pounds
5 0
3 years ago
If g(x)=3/4x+2,find g(-12)
Triss [41]

Answer:

g(-12) = -7

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the domain of the graphed function!
ArbitrLikvidat [17]

Answer:

c.

Step-by-step explanation:

you can see that the graph only extends from 2 to 5, and because of the closed circles you know its ≤ not < for the signs

8 0
3 years ago
{(5,2), (8,9), (2,7),(-5,3)(4,0),(3,11)}<br> FUNCTION or NOT A FUNCTION
zhenek [66]

Answer:

function

Step-by-step explanation:

cuz each x has exactly 1 y its paired to

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation -9 X 2+9=-9
Pani-rosa [81]

-18 + 9 = -9

-9 = -9

If you're looking for false or true.

The answer would be true

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do I solve 5(4x -5) = 155
    11·1 answer
  • A restaurant owner spends 892 for 65 pounds of produce. Which equation could you use to find the price per pound
    9·1 answer
  • 5 - a + 4a =<br> What’s the answer
    8·1 answer
  • Write the following as an algebraic equation. Use x as the unknov
    5·1 answer
  • Please help me with any of these questions
    15·1 answer
  • Which of the following statements are true about line segments ??
    10·1 answer
  • If 8 boxes of cereal cost $27.60, what is the price of one box?
    10·1 answer
  • PLEASEE HELP!!! find the area<br> (look at the picture)
    14·1 answer
  • Which expression is equivalent to this equation attached? Please help! I will make brainliest
    13·1 answer
  • AREA UNDER A CURVE will mark brainiest
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!