1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
JulsSmile [24]
3 years ago
10

Use substitution to solve the system of equations. x-2y=1 3x-6y=3

Mathematics
1 answer:
Ivahew [28]3 years ago
7 0
Change first equation
x - 2y = 1
add 2y to both side
x = 2y + 1
Plug into second equation
3(2y+1) - 6y = 3
Distributive property
6y + 3 - 6y = 3
y = 0, plug into first equation
x - 2(0) = 1, x = 1
Solution: x = 1, y = 0
You might be interested in
Please answer this Square and Square Root question (at least one)
weqwewe [10]
H. 100=10squared and 64=8squared 25=5squared
3 0
3 years ago
Can someone help me with the missing ones??
den301095 [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

3). Definition of midpoint

4). Midpoint theorem ( ≅ parts are = )

7). Division Property of Equality.

8).  QR = 5 + <em>2</em> = 7     Substitution x by equal value

9). PQ = 4(<em>2</em>)  - 1 = 7    Substitution x by equal value

10). Segment addition postulate

11). Substitution

6 0
2 years ago
Easy simple math<br><br> 39.99 x 7.25
Firlakuza [10]

Answer:

289.92

Step-by-step explanation:

Multiply the numbers together

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
-5x - 7 &lt; 28
ArbitrLikvidat [17]
-5x - 7 < 28.....add 7 to both sides
-5x < 35....divide both sides by -5, change the inequality sign (u change the inequality sign when dividing/multiplying by a negative number)
x > -7
5 0
3 years ago
A quality control engineer tests the quality of produced computers. Suppose that 5% of computers have defects and defects occur
gogolik [260]

Answer:

*(0.168) 1*.75-9386

2865

7 0
3 years ago
Other questions:
  • You make plans for a dream vacation to las vegas, nevada. the trip requires 275 miles of driving at 75 miles per hour. how much
    7·1 answer
  • Two and a half pounds of Super Nutty granola cost $12. How much does one pound cost?
    7·1 answer
  • What two numbers have: <br> A sum of 17 and a difference of 1 ?
    8·1 answer
  • Isabel wanted her box of candy to last 6 days. If the box weighs one- half of pound、how much should she eat each day.
    7·1 answer
  • Does 4 divided by 3 = 3/4?
    14·1 answer
  • The marginal cost of manufacturing an item when x thousand items are produced is dC/dx= 4x^3 - 6x + 5 dolars/item.Find the cost
    6·1 answer
  • What is (1.6x + 7.3) + (-0.6x + 2) – (7.8 - 3.4x), simplified?
    10·1 answer
  • There are 35 boys in the 6th grade and 42 girls the ratio is 5 boys 7 girls how do I get the answer
    13·1 answer
  • Find the value of a that makes the ordered pair a solution of the equation
    12·1 answer
  • The graphs of the functions (f) and (g) are shown where..
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!