1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ulleksa [173]
2 years ago
7

8. How many times would an athlete run around the field shown to cover a distance of 2km?

Mathematics
1 answer:
IgorLugansk [536]2 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

1km=1000m

so 2×101=202

then divide by 60 min

so 202÷60=3.36

You might be interested in
Pls help thank you:)​
labwork [276]

Answer:

|2x-5|<3

Step-by-step explanation:

.............

4 0
3 years ago
Please help me with this tell me what to write for the final answer.
wariber [46]
The lines that intersect at Park Avenue and Hawthorne Boulevard are perpendicular to each other because they intersect at a 90 degree angle.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP IM TAKING THE TEST IN CLASSSS​
Flura [38]

Answer: the 1 one

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
A(0, 1), B(4,1), C(1, 2), D(1,6): AB and CD
Ivanshal [37]
The answer is D because I took the test
8 0
3 years ago
Please help figure out I will give brainliest!
noname [10]

Answer:

40 student 110 adult

this is using desmos

but to smash the equation you can go like basically we have to cancel out each variable to solve for the other

3x + 8y = 1000

x + y < =150

-3(x + y <= 150)

-3x -3y = -450

3x + 8y = 1000

5y = 550

y= 110

3x + 8 y = 1000

-8(x+y<=150) = -8x - 8y <= -1200

-5x = -200

\frac{ - 5x}{ - 5 }   = x

\frac{ - 200}{ - 5}  = 40

x= 40

40 kids 110 adults

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the answer to 6÷2(1+2)
    5·2 answers
  • The new number, 200, is 400 less than the original number. What is the approximate percent change?
    5·2 answers
  • An 8-pack of dish towels costs $7.92. What is the unit price?
    12·1 answer
  • 30.597/47<br> please help me
    5·2 answers
  • A pair of shoes at Nordstrom’s costs $120. The shoes are on sale for 15% off. You have a coupon that allows you take an addition
    5·1 answer
  • Please answer ASAP!!!!!
    6·1 answer
  • Simplify the expression: 6a + 9b - c - 9a +2b + 3c
    9·2 answers
  • 1. A group of students are tracking a friend, Lizzo, who is riding the Ferris wheel. They know
    12·1 answer
  • Evaluate, and round your answer to the nearest hundredth.
    12·1 answer
  • 20 points!!! please help <br><br> Do 13, 14, 15, and 16
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!