1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nydimaria [60]
3 years ago
12

Sara has opened her own bakery, where customers can buy three chocolate chip cookies for $2.49. a. What is the unit price? b. Wh

at is the constant of proportionality, or k? c. In a complete sentence, explain what k means in the context of this problem.
Mathematics
1 answer:
inysia [295]3 years ago
6 0

Answer:

a) $0.83

b) k = 1.205

c) In the context of this problem, k means

The number of chocolate chip cookies increases as the price increases because number of chocolate chip cookie is directly proportional to its price

Step-by-step explanation:

Sara has opened her own bakery, where customers can buy three chocolate chip cookies for $2.49.

a. What is the unit price?

The unit price means the cost of 1 cookie

Hence:

3 chocolate chip cookies = $2.49

1 chocolate chip cookies = x

3x = $2.49 × 1

x = $2.49 × 1/3

x = $0.83

Hence, the unit price = $0.83

b. What is the constant of proportionality, or k?

Chocolate chip cookie ∝ Price

Chocolate chip cookie is directly proportional to the Price

C = kP

Where k is constant of proportionality

k = Chocolate chip cookie/Price

k = C/P

Hence,

k = 3/2.49

k = 1.2048192771

k = 1.205

c. In a complete sentence, explain what k means in the context of this problem.

In the context of this problem, k means

The number of chocolate chip cookies increases as the price increases because number of chocolate chip cookie is directly proportional to its price

You might be interested in
Calculate axis of symmetry and vertex for equation 4x squared + 8x = 32
Sloan [31]

Answer:

x=2,−4 hope this was help full

6 0
3 years ago
Can someone please help me work out the missing angles please I’m struggling
Vladimir [108]

Step-by-step explanation:

a =45°

b=45°

c=30°

d=30°

e=30°

f=30°

total of the angle

90×4=360

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
21 cans of tomato paste of the same size have weight of 7300 grams. What is the weight of 5 cans.
vesna_86 [32]

Answer:

answer is 347.6

Step-by-step explanation:

21/7300= 347.6

7 0
3 years ago
A compound proposition that is always ___________ is called a contradiction. A. True B. False
alexandr1967 [171]

Answer:

<em>A compound proposition that is always false is called a contradiction</em>

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Help I need the answer please!!!
lara [203]

Answer:

around 30 to 35

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which expressions show the expanded form for 50.029? Choose all answers that are correct. A. 5 × 10 + 0 × 1 + 0 × + 2 × + 9 × B.
    7·2 answers
  • A spherical water tank holds 7500 feet^3 of water. what is the diameter?
    5·1 answer
  • What is 12.96 as an exponent
    10·2 answers
  • Use the points in the diagram to name the figure shown. Then identify the type of figure.
    12·1 answer
  • Taree fourts of the 64 books were math books. determine the percent of the books that were math books.​
    11·1 answer
  • Find the next term of the sequence.<br> 24, 17, 10, 3, ...<br><br> -7 <br> 0<br> -4<br> -5
    9·1 answer
  • Which best explains whether or not ABC = LMN?
    7·1 answer
  • Order from least to greatest v/79, 8.7, 26/3, 8.83
    11·1 answer
  • Please help!
    13·2 answers
  • Please tell me the answer <br> I will mark you brainlist <br> (Deadline is soon)
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!