The answer is 3/6.
So we know that 2/4 is equivalent to 1/2. 1/2 of 6 is 3. We can make this our numerator and our denominator as 6.
Answer:
$0.37 per oz
Step-by-step explanation:
Unit rate
<u>9 oz costs $3.39 and 1 oz of chips cost: </u>
- $3.39/9 = $0.37 per oz of chips
6y+1>=10
Subtract 1 from both sides
6y>=9
Divide 6 on both sides so that the only thing remaing on the left side is the variable y.
Final Answer: y>= 1.5 or 1 1/2
Answer:
y=-4+-1
Step-by-step explanation:
hope this is what your looking for