1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jekas [21]
3 years ago
13

A line passes through the point (5,-11) and has a slope of -2 Find an equation of this line.

Mathematics
1 answer:
Vsevolod [243]3 years ago
5 0

Formula: y = mx + b

m being the slope

Slope given: -2, plug it in

Y = -2x + b

Now find y intercept (b)

Plug in the point (5,-11)

-11 = -2(5) + b

-11 = -10 + b, b = -1

Solution: y = -2x -1

You might be interested in
Please help solve one of them
Ksenya-84 [330]

Answer: im not sure

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Describe two methods for converting a mixed number to a decimal
uysha [10]
R example: 6 1/2 = 13/2 = 6.5

For the first example, six and a half is equal to thirteen halves, which is then equal to six point five. To do this, the rule to turn a mix number into a fraction is by multiplying the 2 with the 6 and then add the answer to 1, which gives 13/2 (Remember to always give the same denominator). Finally, thirteenth halves is equal to six point five (because when you divide 13 by 2, you get 6 and one left over. To continue dividing, add a 0 , and so 10 goes into 2 is five. so the decimal is 6.5

4 0
3 years ago
A student did a survey on how people feel when they are hungry. The results were that more people felt a stabbing pain than thei
Kamila [148]

it’s 19 :)

filler

:)

hi

7 0
3 years ago
Solve this please…..
Paraphin [41]

Answer:

17,12,15,14,12 answer 90

6 0
2 years ago
22 points !!! multiply. express your answer as a fraction simplest form. 8.33 x 144
dem82 [27]

Answer:

99 24/25

Step-by-step explanation:

8.33*√144=

8.33*12=99 24/25 or 100 with 8.33 bar

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • It costs $2.99 for a dozen bagels at the local bakery. What is the unit rate per bagel?
    6·1 answer
  • How do you estimate weight?
    5·2 answers
  • 1.5(−2.4+(−5.3)) ​= ?
    12·2 answers
  • Which expressions are equivilent to -4 2/7 + (-1 1/2) + (-3/7)
    12·1 answer
  • What do graphs help to see?
    12·2 answers
  • PLEASE ANSWERRRRRRRRRRRRRRRRRR
    15·1 answer
  • Please help with the question on the picture
    9·1 answer
  • I went to the movies and bought 4 tickets. It cost me 23 dollars for the tickets after I applied my 5 dollar Tuesday discount. C
    15·2 answers
  • Solve this quick. plz
    11·1 answer
  • 16. At the mall, a pair of jeans cost $44 and a pair of earring cost $12. You spend a total of $80
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!