1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
V125BC [204]
2 years ago
6

Help,again... ‍ ‍ ‍ ‍ ‍ ‍ ‍ ‍ ‍ ‍ ‍

Mathematics
2 answers:
Leona [35]2 years ago
7 0

Answer:

144

Step-by-step explanation:

18x8=144

Please give brainliest!

:)

coldgirl [10]2 years ago
3 0
144 ounces! There are 8 ounces in 1 cup. 8x18= 144!! :D
You might be interested in
What is the answer to: -2x-y=-9
Nitella [24]
Y=9-2x, 9-2x=0, 2x=9, x=9/2, if you were asked to put it in standard form put down the first thing I said, if you were asked for solution then everything I said
3 0
3 years ago
Which graph represents an exponential function?
Kobotan [32]

Answer:

The second one

Step-by-step explanation:

If you know about hyper and Para bolas then the second one also know as a frowny fave parabola is a function

3 0
2 years ago
If one square yard costs 12 dollars how much is 180 square feet
Mumz [18]
12 x 180 is equal to 2160. It would cost $2160
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate for $240 for 4 days
torisob [31]
The unit rate for $240 per 4 days is $60 per 1 day.
To get a unit rate you must simplify the rate down to $X per 1 day.
To get 4 days down to 1 day you must divide 4 by 4.
Doing the same to the other side you divide 240 by 4.
So now you have $60 per 1 day.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marcel made an error when he used the distributive property to solve the problem shown. Which sentence describes the error?
BigorU [14]
A.In Step 2, 90 should be multiplied by the quantity 10 – 12, not by 10.

correct:
90(10 - 12) = 90 · 10 - 90 · 12 or 90(10 - 12) = 90 · (-2)
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Alonzo needs 5/6 of a yard of fabric to cover a chair. He plans to cover 8 chairs. What is the least amount of fabric he will ne
    14·1 answer
  • I am lost on "Graph y< -3|x-1| please help!
    9·1 answer
  • What is -85/100 symplified?
    13·2 answers
  • A textbook store sold a combined total of 368 psychology and sociology textbooks in a week. The number of psychology textbooks s
    10·1 answer
  • Caroline wants to buy a new shirt at Forever 21 that regularly sells for $25.89, but today it is on sale for 15% off. What is th
    6·1 answer
  • The table shows locations on a map.
    6·2 answers
  • Will mark brainliest and give 20 points!
    9·1 answer
  • In the equation below, b and c represent the price per pound, in dollars, of beef and chicken, respectively, x weeks after july
    13·1 answer
  • Jack invested $2,900 in an account paying an interest rate of 8 % compounded
    7·1 answer
  • HELP ME PLEASE [WILL GIVE BRAINLIEST TO BEST ANSWER WITH BEST EXPLAINATION]
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!