No it’s not. a quadratic formula has x^2 as the highest value(?). the highest exponent here is 3x^4. it’s called a quartic polynomial
2 ounces per month. 320 divided by 16 (that’s how many ounces are in a pound) divided by 12 (that’s how many months are in a year)
We can find the price per arc by dividing the total price by the amount of arc.
so in this case
5625 is the total money spent
and 4.5 is what they get when spending that amount of money
5625 / 4.5
= 1250
The price per arc is $1250
therefore, the answer is $1250.
The answer is clearly b makes the most sense