1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
steposvetlana [31]
3 years ago
12

7 watermelons cost $8.96. How many full watermelons can you buy for $20.

Mathematics
1 answer:
fenix001 [56]3 years ago
5 0

Answer:

If each Watermelon costs $8.96, you can buy two

You might be interested in
Kala purchased a prepaid phone card for $15. Long distance calls cost $12 a minute using this card. Kala Use her card only once
irina [24]

Kala call lasted for 0.36 minutes

<em><u>Solution:</u></em>

Given that Kala purchased a prepaid phone card for $15

Long distance calls cost $12 a minute using this card.

If the remaining credit on her card is $10.68

To find: Number of minutes her call lasted

Let "x" be the number of minutes her call lasted

Cost of 1 minute = $ 12

Total balance = $15

Remaining balance = $ 10.68

So we can frame a equation as:

Total balance = Remaining balance + Cost of 1 minute x number of minutes her call lasted

15 = 10.68 + 12 \times x\\\\15 - 10.68 = 12x\\\\4.32 = 12x\\\\x = 0.36

So her call lasted for 0.36 minutes

4 0
3 years ago
When solving this equation for x, what would you do next?
Leviafan [203]

Answer: A. Distribute the 3 outside of the parathesis to everything inside the parenthesis

We use the order of operations, also known as PEMDAS.

Since there is a variable inside the parenthesis, we cannot add/subtract 4. This means the next step is to distribute.

After distributing, the equation looks like this and we can solve it from there:

4x + 12 = 30

4 0
2 years ago
What is an equation of the line that passes through (2,2) and is parellel to the line y=7x
laila [671]

Answer:

Therefore, equation of the line that passes through (2,2) and is parellel to the line y=7x is y=7x-12

Step-by-step explanation:

Given:

a line y=7x

To Find:

Equation of line passing through ( 2, 2) and is parellel to the line y=7x

Solution:

y=7x     ...........Given

Comparing with,

y=mx

Where m =slope

We get

Slope = m = 7

We know that parallel lines have Equal slopes.

Therefore the slope of the required line passing through (2 , 2) will also have the slope = m = 7.

Now the equation of line in slope point form given by

(y-y_{1})=m(x-x_{1})

Substituting the points and so we will get the required equation of the line,

(y-2)=7(x-2)=7x-14\\\\y=7x-12......Equation\ of\ line

Therefore, equation of the line that passes through (2,2) and is parellel to the line y=7x is y=7x-12

4 0
3 years ago
Y + 8 = 2 i need help!!!!!
sergey [27]

Answer:

y = -6

Step-by-step explanation:

-6 + 8 = 2

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 120 children standing in a line, every third child gets a rubber, every fourth child gets a ruler and every fifth chil
nevsk [136]

Answer:

It would be the 60th child

Step-by-step explanation:

3,6,9,12,

4,8,12,16,

5,10,15,

60 is the first number that can be divided by 60/3=20 60/4=15 60/5=12

Hope this helps<3

6 0
2 years ago
Other questions:
  • A total of 8,644 people went a football game 5,100 sat on the home side rest sat on visitors side if people on visitors side fil
    8·1 answer
  • How can I solve that
    9·1 answer
  • Which equation should be used to solve 81 + × =108
    11·2 answers
  • 20 sum-points please help thanks
    14·2 answers
  • Find the slope and the y-intercept of the equation y − 3(x − 1) = 0.
    9·1 answer
  • Explain how to wrie a function rule from the table then write one
    8·1 answer
  • Banners at the store were on sale for $3 off the regular price. Billy bought 4 banners on sale and paid a total of $20. Write an
    13·1 answer
  • If a pack of M&amp;Ms contains 40 M&amp;Ms in class $1.20 what is the unit price
    6·1 answer
  • Question 5 of 10<br> Which of the following is most likely the next step in the series?<br> CO
    12·2 answers
  • HELP ME PLEASE BRAINIEST IF CORRECT BEEN STUCK ON THIS FOR HOURS AND THIS IS DUE AT 11:59pm and it is 11:46pm!!!!
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!