Answer:
f = 3 1/2
Step-by-step explanation:
f = 2t - 3f Substitute 7 for t
f = 2(7) - 3f Multiply
f = 14 - 3f
+3f + 3f Add 3f to both sides
4f = 14 Divide both sides by 4
f = 3 1/2
If this answer is correct, please make me Brainliest!
Answer:
You will save $2 if you buy from Picture Perfect Pizza instead of Pizza Outpost.
Step-by-step explanation:
First we need to find the unit rate of each pizza from each pizza place.
Picture Perfect Pizza: $3÷2 = $1.50
Pizza Outpost: $7÷4 = $1.75
Picture Perfect Pizza: $1.5 * 8 = $12
Pizza Outpost: $1.75*8 = $14
Answer:
its B
Step-by-step explanation: