1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mezya [45]
3 years ago
5

McDonalds sells a 20-piece chicken nugget for $5.20. What is the cost per nugget?

Mathematics
2 answers:
adoni [48]3 years ago
5 0

Answer:

26 cents a nugget

Step-by-step explanation:

I just did 5.20 divided by 20.

jonny [76]3 years ago
4 0

Answer:

O.26

Step-by-step explanation:

Divide The cost from the pieces

You might be interested in
the remains of an ancient ball court include a rectangular playing alley with a perimeter of about 48 M. the length of the alley
Firdavs [7]

Answer:

Length is 20 m and width is 4 m.

Step-by-step explanation:

Given:

Perimeter of the rectangular alley, P=48\textrm{ m}

Length is 5 times the width.

Let width be x.

So, as per question,

Length,l = 5x

Now, perimeter of rectangle is given as:

P=2(l+b)

Plug in 48 for P, 5x for l and x for b.

48=2(5x+x)\\48=2(6x)\\48=12x\\x=\frac{48}{12}=4

Therefore, width is 4 m.

Length is 5x=5\times 4=20 m.

8 0
3 years ago
F(n)=45⋅(4/5)^n−1<br> complete the recursive formula of f(n)
Radda [10]

F(1) = 45

f(n) = f(n-1) * 4/5

Step-by-step explanation:

f(n) = 45 x (4/5)ⁿ⁻¹

f(1) = 45 x (4/5)¹⁻¹ = 45 x (4/5)⁰ = 45 x 1 = 45

f (n-1) = 45 x (4/5)ⁿ⁻¹⁻¹ = 45 x (4/5)ⁿ⁻²

f(n) = f(n-1) * (4/5)¹ = 45 x (4/5) ⁿ⁻²⁺¹ = 45 x (4/5)ⁿ⁻¹

7 0
3 years ago
Twelve cupcakes cost $14.25. What is the price per cupcake? Round to the nearest cent.
DiKsa [7]

Answer:

$1.19

Step-by-step explanation:

14.25/12=1.19

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
You order 4 of Combo<br> Meal #2.<br> It says you order 4 of combo meal 2 what do I do?
Softa [21]

Answer:

the answer is 4 it is 4 times combo meal 2

3 0
3 years ago
Andy and his friend Sam were walking along the road together. Andy has a big bag of marbles. Unfortunately the bottom of the bag
nataly862011 [7]
Work backwards. If there were 14 at the end, then multiply this by 3/2 because 2/3 of the marbles were given to Sam. so 14 times 3/2 is 21. There were 28 total because if you add 1/3 to 1/6 you get 1/2. So they they lost 1/2 of the marbles and got 1/4 of the original amount back, which was 21.
So the original number was 28. Hope this helps!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Audrey is saving for a school trip. She needs
    10·1 answer
  • The sale price of an item is four-fifths the original price of the item, x. Which statement explains why both 45x and 0.8x can f
    5·1 answer
  • Using the standard 28/36 guidelines, what is the maximum mortgage payment allowed for someone with an annual salary of $60,750?
    14·2 answers
  • Solve:<br> 10c + 20 = 40<br> c =
    13·1 answer
  • 20 pts and a mark!!! A store is having a sale on jelly beans and trail mix. For 6 pounds of jelly beans and 2 pounds of trail mi
    7·1 answer
  • The value of a house decreases at a steady rate of 20% each year. What is the total percentage loss (to the nearest integer) in
    14·1 answer
  • Using the following triangle, write a proof to verify that sinA/a=sinC/c
    14·1 answer
  • 1)4-2(x + 19) = 50<br> 2)7(x-3)-14=70
    5·2 answers
  • Pls help need it done pls
    8·1 answer
  • The graphs below are both absolute value functions. The equation of the redgraph is f(x) = |xl. Which of these is the equation o
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!