1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksandrvk [35]
2 years ago
12

The function m(x) is the function f(x) =3(x-5)^2+5 transformation by horizontal shift 4 units left and vertical shift of 3 units

up

Mathematics
1 answer:
maxonik [38]2 years ago
8 0
3(x - 5)^2 + 5
vertex: (5, 5)
x = 5 - 4 = 1
y = 5 + 3 = 8
new vertex: (1, 8)
3(x - 1)^2 + 8

Answer:
(second option) 3(x - 1)^2 + 8
You might be interested in
ken paid $12 for two magazines. The cost of each magazine was a multiple of $3. What are the possible prices of the magazines?
lesya [120]
Well \frac{12 dollars}{2 magazines} is $6 per magazine and 6 is a multiple of 3, so that's a possibility.<span />
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Kendra earns $11.60 per hour working at the movie theater. Each week, she donates of
stich3 [128]

Answer:

$9.86

Step-by-step explanation:

First, write both numbers in the same form. Convert 8

1

2

to a decimal.

8

1

2

= 8+

1

2

= 8+

1×5

2×5

= 8+

5

10

= 8+0.5

= 8.5

Multiply.

11.6

× 8.5

580

+ 9280

98.60

Kendra earned $98.60 last week.

Now multiply to find how much money Kendra donated to the charity last week. She earned $98.60, and she donates  

1

10

of her earnings each week.

First, write both numbers in the same form. Convert  

1

10

to a decimal.

1

10

=0.1

Multiply.

98.6

× 0.1

9.86

Kendra donated $9.86 to the charity last week.

7 0
3 years ago
Mrs. Hall bought a package of 8 pencils for $4.64. What is the unit price per pencil?
ahrayia [7]

Answer:

$0.58

Step-by-step explanation:

There are 8 pencils per package. To find the value of each pencil, divide the cost by 8

4.64/8 = $0.58

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
HURRY! Point H is the circumcenter of triangle JKL. Which must be true?
pav-90 [236]
A circumcentre is the centre of the circumcircle.  
The circumcircle of a triangle is the circle that passes through all three vertices.

Since all radii of a given circle are equal, we see that all the distances from H (circumcentre) to the vertices of the triangle are equal, namely
JH=KH=LH
Only one of the above answer choices is true.
7 0
3 years ago
4 square meters equals how many square yards
Leviafan [203]
4 square meters equals 4.784 square yards
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The ratio of boys to girls in the chess club is 4 : 3. If there are 48 boys in the club, how many students are in the chess club
    5·1 answer
  • 14 students in neils class play basketball. 35 percent of the students in his class play basketball. How many total students are
    14·2 answers
  • Solve and simplify: 4 1/2 x 2 1/3<br> A.9/2 <br> B.7/3<br> C.63/6<br> D.10 1/2
    6·2 answers
  • For what value of x is the rational expression below undefined x-4/4 x
    11·2 answers
  • Which of these sentences best describes verbal irony?
    13·2 answers
  • 4 more than a number is 24. Convert into an equation and find the number.
    12·1 answer
  • a full matchbox contains x matches. A man has three full matchboxes and a matchbox containing y matches. How many matches does h
    11·2 answers
  • Find the distance between the two points.
    13·1 answer
  • Emma has completed 70% of her summer reading list. She has read 14 books so far. How many books are there on her summer reading
    14·1 answer
  • Question 1 (1 point)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!