1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lorico [155]
3 years ago
9

A chemical engineer is trying to increase the amount of the useful product in a reaction. She performs the reaction with her new

equipment 10 times and gets the following amounts of the useful product:
Mathematics
2 answers:
Natali5045456 [20]3 years ago
8 0

Answer:

I think ur missing the actual data mate

Step-by-step explanation:

SIZIF [17.4K]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Can I get this answer needed ASAP!! S= 18w + 38
rusak2 [61]

Answer:

1

8

+

3

8

2

(

9

+

1

9

)

Solution

2

(

9

+

1

9

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
In how many ways can the letters in the word 'Illinois' be arranged?
xenn [34]

Answer:

The numbers of ways to permute letters of the word Illinois if the two Ls must be consecutive is 7.

7 0
3 years ago
1. which of the following is an example of an integer?
Lunna [17]
1.a
2.d
3. they all are the same type of number, real rationals
4. No irrational number is a rational number
5.No irrational number is a integer
5 0
2 years ago
What is the answer to this question because i do not know 5/12 x =1
Otrada [13]

Answer:

x=12/5

Step-by-step explanation:

x*5/12=1

x=1*12/5

x=12/5

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mary and Mike went to the store to buy colored pencils for their science class.mike bought a 12-pack for 1.69,and Mary bought a
sweet-ann [11.9K]

12-pack for 1.69 is a better buy

<em><u>Solution:</u></em>

Given that, Mike bought a 12-pack for 1.69 and Mary bought a 24-pack for 3.18

We have to find which is the better buy

First we have to find the unit rate

Unit rate is cost of 1 pack

<em><u>Mike bought a 12-pack for 1.69</u></em>

Therefore,

Cost of 12 pack = 1.69

Cost of 1 pack is found by dividing 1.69 by 12

cost\ of\ 1\ pack = \frac{1.69}{12} = 0.14083

Thus unit rate of Mike is 0.14083 dollar per pack

<em><u>Mary bought a 24-pack for 3.18</u></em>

Cost of 24 pack = 3.18

Cost of 1 pack is found by dividing 3.18 by 24

cost\ of\ 1\ pack = \frac{3.18}{24} = 0.1325

Thus unit rate of Mary is 0.1325 dollars

<em><u>On comparing both the unit rate</u></em>

0.14083>0.1325

Thus unit rate of Mike is larger

Thus, 12-pack for 1.69 is a better buy

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Plz help me get the right answer to these
    12·2 answers
  • What is this fraction as a decimal?
    6·2 answers
  • The speed - time graph of a car is given here. Using the data in the graph calculate the total distance covered by the car.
    5·1 answer
  • X2 + 9x + 2 = 0 has how many real solutions
    9·2 answers
  • multiply (x - 2)(3x + 4) using the dstributive proprty. select the answer choice showing the correct distribution
    15·1 answer
  • A school typically sells 500 yearbooks . . .
    7·2 answers
  • HELP FAST PLEASE
    8·1 answer
  • The seagull population on a small island in the Atlantic Ocean can be calculated using the formula
    5·1 answer
  • there are 5 red counters and 3 blue counters in bag A. there are 4 red counters in bag B. Tina takes at random a counter from ea
    6·1 answer
  • Amy paid $69.32 for a pair of running shoes during a 25% off sale. What was the regular price?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!