1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elis [28]
3 years ago
6

Help ASAP I’ll mark you as brainlister PLEASE!!’

Mathematics
1 answer:
Alex17521 [72]3 years ago
8 0

Answer:

A = 76.8 yd²

Step-by-step explanation:

The area (A) of a regular polygon is calculated as

A = \frac{1}{2} pa ( p is the perimeter and a the apothem )

Here p = 8 × 4 = 32 yd and a = 4.8 yd , then

A = \frac{1}{2} × 32 × 4.8 = 16 × 4.8 = 76.8 yd²

You might be interested in
Jane and Sue decide to make friendship bracelets for all their classmates. Jane brings 4.5 feet of string, and together they hav
Olenka [21]
5.5 ft

10 - 4.5 = 5.5
5 0
3 years ago
Xavier buys a two-quart bottle of juice for $5.12. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?
zlopas [31]

Answer:

2.56

Step-by-step explanation:

2 divided by 512

2 lol

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
(SAT Prep) Find the value of x.<br> X<br> 125°<br> 115°
Ymorist [56]
<h3>Answer : 60°</h3>

<h3>Way to do </h3>

#look pic for detailed info

180° - 125° = 55°

180° - 115° = 65°

180° - 55° - 65° = 60°

180° - 60° = 120°

180° - 120° = 60°

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Need the answer for number 3 please!!!
Zepler [3.9K]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
1/3 of 9<br> 1/3 of 3<br> 1/3 of 18 <br> 1/3 of 300<br> 1/3 of 24
Kay [80]

Step-by-step explanation:

3

1

6

100

8

They are the answers

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which mixed number and improper fraction are represented by the point on the number line?
    14·1 answer
  • Use dimensional analysis to convert the quantity to the indicated units.
    13·1 answer
  • Shannon drank 1/5 cup of milk<br> and 3/4 cup of water. How much<br> did she drink altogether?
    5·1 answer
  • Answer quickly plz
    12·1 answer
  • Please help me out with this!
    10·1 answer
  • X varies directly with y. If x is 24 when y is 36, find x when y is 132.
    5·2 answers
  • Pleas help ASAP thank you
    13·2 answers
  • A gold chain with an original price of $120 is on sale for $96. What is the percent of the discount?
    9·2 answers
  • A recipe calls for 2 1//3 tsp of oatmeal to make 7 protien bars.How much oatmeal is needed to bake 27 protien bars?
    9·1 answer
  • Please help meeee!!!!!
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!