1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tcecarenko [31]
3 years ago
11

Three consecutive integers add up to -6. the integers are

Mathematics
1 answer:
alina1380 [7]3 years ago
6 0

Answer:

-3, -2, -1

Step-by-step explanation:

you need to form an equation. We know that the integers are consecutive (meaning that they only have a difference of 1) so we could make an equation. x+(x+1)+(x+2)=-6. we solve the equation to get x=-3. We now know all the other  numbers as well. -3+1=-2, -2+1=-2. The numbers are :-3, -2, -1

You might be interested in
1.What basic trigonometric identity would you use to verify that cot x sin x = cos x? . .
zavuch27 [327]
1 ) cot x * sin x = cos x
(cos x / sin x) * sin x = cos x 
cos x = cos x
Answer: B ) cot x = cos x / sin x
2 ) ( sin² x + cos² x ) / cos x = sec x
1/cos x = sec x
sec x = sec x
Answer: C ) cos² x + sin² x = 1
3 0
3 years ago
3. A rectangular piece of paper has a length of 6 inches and a width of 3 inches.
Ulleksa [173]

Answer

18

Step-by-step explanation:

The area is width x hight. 6x3=18

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
suppose you ask your three friends how many cups of coffee they each drink each week. they report the following: 3 cups, 6 cups,
Viktor [21]

Answer: The mean is 9 cups, the median is 6 cups, and the total is 27.

Step-by-step explanation:

To calculate the mean, add up all values and divide by the amount of all the values: 3 + 6 + 18 = 27, 27/3 = 9. The median is the middle number, which is 6 in the set 3, 6, 18 (least to greatest). Finally the total is already 27. Hope this helps, please consider Brainliest (click on the crown).

4 0
1 year ago
A tent has the dimensions shown in the diagram. Find the area of the groundsheet needed to fit inside the tent. Round your answe
kogti [31]

Apologies if the diagram is a bit confusing

7 0
3 years ago
Find the unit rate: $23.96 for 4 pounds
Volgvan

Answer:

5.99 dollars per pound

Step-by-step explanation:

Convert to a decimal by dividing the numerator by the denominator.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What are two numbers multiplied together to get 15 but add to be 12?
    8·1 answer
  • Help Me PLEASE!!! Simplify The Equation (2nd question)
    9·1 answer
  • What is the answer to this question
    8·1 answer
  • You are putting a rectangular hot tub on your back porch. It is 6 feet long, 5 feet wide, and 3 feet deep. How much will it cost
    6·1 answer
  • Identify the constant of proportionality in the equation.
    15·2 answers
  • Evaluate show the solution of 14C6 and 15C4​
    8·1 answer
  • Þolve for x:<br>1 - 5.2<br>= -6<br>3<br>3(x - 2)+5 = 7(x - 3)<br>x + 4<br>2<br>6<br>5<br>3​
    5·1 answer
  • Which is the table that shows the multiplication of x2 - 4x + 4 and 6x + 3?
    9·1 answer
  • The art club had an election to select a president. 56 members voted in the election and 24 did not vote. What percentage of the
    8·1 answer
  • Amanda, Rafael, and Michael served a total of 92 orders Monday at the school cafeteria. Rafael served 2 times as many orders as
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!